E-Katalog
Kurumlarda Özel Güvenliğin Önemi

Kurumlarda Özel Güvenliğin Önemi

Kurumlarda özel güvenliğin önemi yazımızda anlatacağım kadar düzen içerisinden uygulanmalı ve incelenmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Kurum içi güvenlik sadece güvenlik görevlilerinin bulunması değildir. Bu neden bu yanlış algının kırılmasını umuyor ve bu konuyu sizlere etraflıca anlatmak istiyoruz. Bundan dolayıdır ki özel güvenlik personellerinin kurum içindeki görevi, özel güvenlik ekipmanları ve kullanımları, kapalı devre kamera takip sistemleri, güvenlik tur kontrol sistemleri, kişilerin kontrollü ve düzen içinde kurum içine alınması için oldukça önemlidir.

Bilindiği üzere her iş alanında çalışanlar o kurumdaki malların korunmasını esas alarak çevre güvenliği sağlamaktadır. Bu nedenle kamera kayıtları kullanılmaktadır. Her kurumda iç ve dış alanlarda kullanılmak üzere farklı görüntüleme aygıtları bulunmaktadır.

Özel ve devlet kurumlarında yoğun olarak kameralara, alarm ve yangın sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araçların kişilerin can, mal ve kurum için güvenliği sağlamasında etkili olduğu açıktır.

Kurumlarda Özel Güvenliğin Faydaları

Özel güvenlik firmaları sağladıkları hizmetler neticesinde önleyici, koruyucu ve düzenleyici davranışlar sergilemelidir. Bu durum toplumun daha güvenli ve huzurlu ortamlarda yaşayabilmesinde kilit rol oynamaktadır.

Bu nedenle kurumlarda özel güvenlik personelleri ve özel güvenlik ekipmanları kullanılarak hem çevresel tehditlerin hem de oluşabilecek birtakım sorunların hızlı tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesi oldukça önemli bir durumdur. Ayrıca özel güvenlik, kişilerin kurumlara girişlerde üstlerinin aranması, gözetlenmesi ve güvenlik önlemlerinin alınması amacıyla kullanılmaktadır. Birçok kurum ve kuruluş kendi bünyesinde özel güvenlik personeli bulundurabilmektedir.

kurumlarda özel güvenliğin önemi

Fakat özel güvenlik personellerini bünyede bulunmak yerine firmamız tarafından ihtiyacı özel olarak talep edebilirsiniz. Ayrıca özel güvenlik personellerinin giderleri firmamız tarafından karşılanır. Bu nedenle firma ve kurumlara ekstra bir sorumluluk yüklenmemektedir.

Kurumlarda Özel Güvenlik Personelinin Görevleri Nelerdir?

Özel güvenlik personelleri farklı kurum ve kuruluşlarda farklı metotlar ile güvenlik sağlayabilmektedirler. Bazı yerlerde üst araması yapılırken bazı alanlarda sadece metal üst arama ve X‐Ray cihazlarından geçen çantaları ve şahısları gözlemlemektedirler. Bu nedenle kamu ve özel kuruluşlarda çalışan özel güvenlik personelleri banka güvenliğinde farklı, alışveriş merkezi güvenliği olarak farklı ve otopark güvenliğinde ise farklı görevler üstlenebilmektedir. Her şeyden önce gözetlemek, farkındalık, takip yeteneği, koruyucu ve düzenleyici davranışlar ile görevlerini yerine getirmektedirler.

Son zamanlarda artan terör ve sabotajlar nedeniyle savunma ihtiyacı artmıştır. Bu mesleğin değeri de her gün önem kazanmaya devam etmektedir. Bu durum özel güvenlik sayısı bakımından özel sektör ve devlet kurumlarında artışa neden olmuştur. Kolluk kuvvetlerinin uzak kaldığı bölge ve birimlerde güvenlik görevlileri yasalar çerçevesinde görevini yapmaktadırlar.

Özel Güvenlik Personelleri Hangi Eğitimlerden Geçmektedir?

Özel güvenlik personelleri birçok farklı alanda alanında uzman emniyet mensuplarından özel eğitim alırlar. Bu nedenle eğitmenlerin anlattığı konular ve sektördeki 25 yılı aşkın tecrübeden bilgiler aktararak sağlanmaktadır. Bu da sizlere meslek hayatımızda yaşayabileceğiniz bir sorun yaşandığında nasıl harekete geçeceğiniz konusunda yol gösterici olmakadır.

Kısaca alınan derslerden bahsedersek eğer; özel güvenlik hukuku ve kişi hakları, güvenlik tedbirleri, güvenlik sistemi ve cihazları, temel ilk yardım, yangın güvenliği ve tabii felaketlerde müdahale tarzı, etkili iletişim, kalabalık yönetimi, kişi koruma, uyuşturucu madde bilgileri, genel kollukla ilişkiler, silah bilgisi ve atış derslerini içermektedir. Bu eğitim silahlı özel güvenlik eğitimi alacak kişiler için hazırlanmıştır. Toplamda 120 saatlik eğitimden geçerler. Silahsız özel güvenlik personelleri son aşamada belirttiğimiz silah bilgisi ve atış derslerini almamaktadır. Bu nedenler 100 saatlik ders programından ilerlemektedirler.

Eğer siz de kurum ve kuruluş olarak özel güvenlik talebinde bulunursanız size özel tekliflerimizi iletebiliriz. Bunun için bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi