E-Katalog
Kimler X-Ray Cihazlarından Geçemez?

Kimler X-Ray Cihazlarından Geçemez?

X-Ray cihazları hayatımızın çoğu alanında gördüğümüz ve karşılaştığımız cihazların başında gelmektedir. Herhangi bir alışveriş merkezine, havalimanına ya da kurumsal binalara giriş yapmak istediğimizde öncelikle X-Ray cihazlarından geçmemiz gerekmektedir. Bu cihazlar genel olarak iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok sık karşılaştığımız bu cihazların başında kapı dedektörü gelmektedir. Bu cihaz üzerimizde bulunan metalik nesneleri tespit edebilmek için düşük yoğunluklu manyetik alan kullanmaktadır. Diğer X-Ray cihazları ise çanta, bavul ve paket gibi eşyaların içini açmadan içerisinde tehlikeli madde olup olmadığını x ışını ile tespit eden cihazdır.

Bazı kişilerin x-ray cihazlarından geçmemeleri önerilmektedir. Bu kişilerin başında da kalp pili kullanan kişiler gelmektedir. X-Ray cihazları bilindiği üzere düşük manyetik alan kullanmaktadır. Ancak bu manyetik alan kalp pili kullanan kişilerin kalp pillerinde sorun yaratabilmektedir. Bu sebeple kalp pili kullanan kişiler x-ray bulunan kapılardan geçmesi gerektiği durumlarda alanda bulunan güvenlik personeline bu durumu bildirmesi gerekmektedir.

X-Ray Cihazı Nerelerde Kullanılır

X-Ray Cihazları Nerede Kullanılır?

X-Ray cihazları başlıca,

  • Havaalanı
  • Sağlık Kuruluşu
  • Liman
  • İş Merkezi
  • Alışveriş Merkezi
  • Askeri Tesis
  • Kamu Kurumu
  • Yabancı Madde Tespitinde uyuşturucu ve patlayıcı dahil güvenlik gerektiren her alanda kullanılmaktadır.

Ritim Grup Güvenlik ve Eğitim Hizmetleri olarak ihtiyacınız olan tüm alanlara fiziksel, teknik ve teknolojik destek sağlamaktayız. Fuar, sergi, seminer ve alışveriş merkezi gibi toplu alanlara yoğun ziyaretçi girişi olmaktadır. Bu alanlara giriş yapan ziyaretçilerin giriş ve çıkışlarda hem üstleri hem de yanında getirdiği çantalarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Firmamız talep etmeniz halinde bu alanlara hem özel güvenlik personeli hem de mobil x-ray cihazı sağlamaktadır. Bu sayede fuar, sergi, seminer ve alışveriş merkezi gibi toplu alanlara mümkün olduğunca tehlike oluşturmayacak kişilerin girişleri sağlanmaktadır.

Eğer fuar, sergi, seminer veya alışveriş merkezi gibi alanların güvenliği için özel güvenlik firması arayışınız mevcutsa bizleri arayabilir, bilgi ve destek alabilirsiniz. Talebinize yönelik hazırlayacağımız tekliflerimiz ile en uygun özel güvenlik çözümünü sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

X-Ray Cihazları Nasıl Çalışır?

X-Ray cihazlarının temel çalışma prensibi, üretmiş olduğu x ışınını bantta bulunan nesneye yansıtarak nesnenin içeriği hakkında bilgi vermesi şeklindedir. Ürettiği x ışını nesneden geçmesinin ardından cihazın içinde bulunan bir detektör tarafından tespit edilir. Sonrasında ise düşük enerjili x ışınlarını engelleyecek şekilde gönderilen ışınlar filtre katmanından geçmektedir. Yüksek enerjili x ışınları ise ikinci bir detektörden geçmektedir. İki dedektörün elde ettiği x ışını yoğunlukları cihazda bulunan bilgisayara gönderilmektedir. Bilgisayar desteği ile nesnenin içeriğinde ne olduğuna dair bir görüntü oluşturulmaktadır.

X-Ray Cihazları Neleri Gösterir?

X-Ray Cihazları Neleri Gösterir

X-Ray cihazları banttan geçen nesnelerin içerisinde bulunan bileşenlere göre farklı renklerde göstermektedir. Bu özelliği sayesinde nesnede bulunan organik, inorganik ve metal bileşenler kolayca tespit edilebilmektedir. Ekranda görünen farklı renklerin sebebi maddelerin x ışınını emme kapasitelerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Burada en önemli kriter, cihazın başında bulunan personelin gerekli eğitimi almış olmasıdır.

Uzun yıllardır özel güvenlik eğitim kurumu olarak tüm hizmet veren firmamız, personellerimizin tamamına bu maddeleri ayırt edebilmesi adına eğitim vermektedir. Bu sayede firmamız bünyesinde bulunan tüm özel güvenlik personellerimiz x-ray cihazlarında görünen maddeleri profesyonel bir şekilde ayırt edebilmektedir. Böylelikle cihazdan geçen nesnelerin herhangi bir tehlike oluşturmasına izin verilmemektedir.

X-Ray Cihazları Zararlı Mı?

X-Ray cihazları ile ilgili en çok merak edilen konuların başında zararlı olup olmadığı gelmektedir. Yazımızın başında kalp pili bulunan kişilerin bu cihazlardan geçmesinin önerilmediğini söylemiştik. Buna ek olarak hamile olan kişilerin de bu cihazlardan geçmemesi önerilmektedir. Ancak durum sanılanın aksine tam tersi şeklindedir. X-Ray cihazlarında bulunan radyasyon seviyesi oldukça düşük olup, cihazda bulunan yalıtım sayesinde sızdırma yapmamaktadır.

Sızdırmazlığı kontrol edilmiş ve eğitimli güvenlik personelleri tarafından kullanılan x-ray cihazları insan sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Ayrıca bu cihazlar belli aralıklarla Türkiye Atom Enerji Kurumu tarafından test edilmektedir. Böylelikle cihaz belli aralıklarla kontrol edildiğinden dolayı güvenliği belli periyotlarla kontrol edilmiş olmaktadır.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi