E-Katalog
Özel Güvenlik Amiri Nasıl Olunur? Yetkileri Nelerdir?

Özel Güvenlik Amiri Nasıl Olunur? Yetkileri Nelerdir?

Özel güvenlik amiri neler yapar, nasıl özel güvenlik amiri olunur, aranan şartlar nelerdir, görevleri ve yetkileri nelerdir, ne kadar maaş alırlar ve tüm detaylarını yazımızda öğrenebilirsin.

Günümüzde neredeyse her yerde, işletme veya kurumlarda karşımıza çıkan bu kişiler, güvenlik alanındaki meslek grubunda bulunmaktadır. Projeye göre değişkenlik göstermekle birlikte güvenlik personel sayısına ve koruma alanının büyüklüğüne göre bir güvenlik amiri seçilir.

Mesela; bu güvenlik amiri kimdir,

Özel Güvenlik Amiri Olmak İçin Aranan Şartlar

Özel güvenlik amiri olmak için öncelikle bir güvenlik projesinde yer almanız gerekmektedir. Bu projelerde edineceğiniz tecrübe ileride size fayda sağlayacaktır.

Ortaokul Mezunu Güvenlik Amiri Olabilir Mi?

Ortaokul mezunları güvenlik amiri olamaz. Aşağıda paylaştığımız 5188 sayılı kanunun 5.Maddesi'nde belirtilen şarta göre bir güvenlik projesine atanan güvenlik amirinde (5188 sayılı kanunda güvenlik sorumlusu olarak geçer) en az önlisans (2 yıllık üniversite) mezunu olma şartı aranır.

Güvenlik amiri ortaokul mezunu olabilir mi - 5188 sayılı kanun 5.madde

Özel Güvenlik Amiri İçin Sınav Var Mıdır?

Hayır. Güvenlik amiri olmak için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Özel güvenlik proje müdürünün gerekli koşulları taşıyan kişiyi amir olarak ataması sonucu amir görevine başlamaktadır. Kurs ortamında amirlik eğitimleri verilemez. Özel güvenlik personelinin yetkileri hakkında detaylı bilgileri inceleyin.

Ayrıca; önlisans üniversite mezunu olma koşuludur. İki koşul da sizlere güvenlik amiri olma yolunda fayda sağlayacaktır. Diğer detaylar için aşağıdaki başlığı okumaya devam edebilirsiniz.

Özel Güvenlik Amiri Nasıl Olunur?

Güvenlik amiri olmak istiyorsanız eğer bu konuda birkaç kesin şart bulunmaktadır. Bununla beraber diğer beklenen özellikleri de sizlere de belirtmek isteriz.

Kesin Şartlar

  • Üniversitelerin herhangi bir önlisans programından mezun olmalıdır.
  • 5188 sayılı özel güvenlik kanununu bilmelidir.
  • Sonuçta önce bir özel güvenlik projesinde çalışmış, iş akışını, vardiya yönetimini ve işin önemini bilmelidir.

Ayrıca Beklenen Özellikler

  • Lider ruha sahip,
  • Farkındalığı yüksek,
  • Sorumluluk sahibi,

Özel Güvenlik Amiri Nasıl Olunur

Güvenlik Amirinin Görevleri Nedir?

Güvenlik amiri; korumakla sorumlu olduğu alanın güvenliğininden, vardiyaları oluşturmaktan, güvenlik açıklarından ve personel sevki gibi görevlere sahiptir.

Çünkü güvenlik amirlerinin en önemli görevlerinden biri vardiya planlamasıdır. Doğru güvenlik personelini doğru noktada faydalı olacak şekilde ve müşteri talebini karşılayacak düzeyde planlamakla sorumludur.

Hangi Durumda Projelerde Güvenlik Amiri Bulundurulur?

Bir projede özel güvenlik amiri olmak için üniversitelerin herhangi bir önlisans bölümünden mezun olma koşulu bulunmaktadır. Herşeyden önce diğer konu güvenlik amiri ile güvenlik şefi başlıklarının karıştırılmasıdır.

Güvenlik şefi kanunda belirtilmeyen ekibin sözlü şekilde tayin ettiği kişilerdir. Herhangi bir devlet kurumunda güvenlik şefi imza yetkisi yoktur. Emniyette ve kanunlarda geçerli olan güvenlik statüsü amirdir. Bu nedenle amir olmak en az 15 özel güvenlik görevlisinden sorumlu olmak demektir. Çünkü bir güvenlik projesinde en az 15 güvenlik görevlisi varsa bir amir atanır.

Güvenlik Amirleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Yapılan bir araştırmaya göre aylık tahmini ortalama ₺ 4.000 – 5.500 TL aralığında maaş aldığı belirtilmiştir. Sonuç olarak bu rakam projeden projeye, yıldan yıla, ikramiye veya firma bazında değişkenlik gösterebilmektedir.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi