E-Katalog
Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikle bu alanda özel güvenlik eğitimleri sağlayan kurs merkezlerine katılıp sertifika almak gerekmektedir.

Özel güvenlik için ”Silahlı Temel Silahlı Eğitim” ve ”Silahsız Temel Silahlı Eğitim” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu kursları başarıyla tamamlayanlara özel güvenlik sertifikası ve kimlik kartı verilmektedir. Nasıl güvenlik görevlisi olunur, güvenlik görevlisinin sorumlulukları ve özel güvenlik ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak edilen tüm soruları sizin için cevaplıyoruz.

Özel güvenlik nasıl olunur, özel güvenlik görevlisi nasıl olunur, güvenlik görevlileri ne yapar

Silahlı güvenlik eğitim programı 20 gün sürer. Kursun sonunda silah bilgisi ve atış sınavı yapılacaktır. Silahsız güvenlik eğitiminin süresi ise 15 gündür. Günümüzde silahlı güvenlik görevlilerinin iş alanları oldukça geniştir. Silahlı özel güvenlik görevlileri başta banka ve alışveriş merkezleri olmak üzere birçok yerde çalışabilmektedirler. Ayrıca 21 yaşın üstünde olan ve lise mezunu olan herkes, silahsızdan silahlıya geçiş eğitimlerine katılarak sertifikalarını yenileyebilmektedirler.

Özel Güvenlik Görevlisi Ne Yapar?

Güvenlik görevlileri kamu veya özel sektörde iş kanununda belirlenmiş genel çalışma yükümlülüklerine bağlı ve bu konuda kişi, mal ve hizmetlerin güvenliğini sağlamakla sorumlu kişilerdir. Başlarındaki en yetkili kişiye güvenlik amiri ya da güvenlik şefi denir. Sonuç olarak özel güvenlik şefleri, sayıları 15 – 20 arasında değişen güvenlik personelinden sorumludur. Silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlileri gündüz ve gece olmak üzere 12 saat süreyle vardiyalı çalışmaktadır.

Güvenlik Görevlileri Ne İş Yapar?

 1. Kurumların ve o kurumlarda yaşayan / çalışan kişilerin güvenliğini sağlamak
 2. Güvenliğini sağladığı iş yerine giriş yapan misafirlerin kaydını tutmak
 3. Kurumlara teslim edilmek için gelen paketleri kişilere ulaştırır.
 4. Güvenlik için gerekli olan araçların listesini hazırlamak ve ekipman temini sağlar.
 5. Monitörden güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüleri izler. Şüpheli kişileri güvenlik amirine bildirmekle zorunludur.

Nasıl Güvenlik Görevlisi Olunur?

Bir güvenlik görevlisi adayı resmi veya özel kurumlarda çalışmak için, özel güvenlik sertifikasına sahip olmalıdır. 18 yaşını doldurmuş, en az ortaokul mezunu adaylar güvenlik görevlisi olabilmektedir. Eğer özel güvenlik görevlisi amiri olmak için şartları araştırıyorsanız eğer sizlere hemen ondan da bahsedelim.

Özel güvenlik nasıl olunur

Herşeyden önce özel güvenlik amiri olmak istiyorsanız üniversitelerin iki (2) yıllık ön lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir bölüm ve branş zorunluluğu bulunmamaktadır.

Güvenlik Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

 1. Güvenlik amirinin talimatlarını eksiksiz şekilde uygulamak.
 2. Site ve çevresinde düzenli olarak saat başı devriye görevi yerine getirmek.
 3. Şüpheli paket fark ettiğinde polislere haber vermek.
 4. Değerli eşyaları korumak veya gözetlemek
 5. Siteye giriş çıkış yapan arabaların plakalarını almak. Yabancı araçlar siteye geldiğinde hangi binaya ve daire geldiğini öğrenip site sakinlerini gelen ziyaretçiler konusunda bilgilendirmek.
 6. Banka ve para transfer araçlarını korumak.
 7. Şüpheli kişi ya da kişileri korumakla yükümlü olduğu binaların çevresindeki uzaklaştırmak.

Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışırlar?

Günümüzde birçok kurum, site ve kişiler güvenlik görevlilerine ihtiyaç duymaktadır. Çünkü günümüzde güvenlik ihtiyaçları artmıştır. Bu nedenle her geçen gün güvelik görevlilerinin iş bulma şansı da artmaktadır. Güvenlik alanında hizmet veren personellerin çalışabileceği yerler şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Bankalar
 2. Siteler
 3. Stadyumlar ve spor salonları
 4. Festival ve konser gibi açık hava etkinliklerinin düzenlendiği yerler
 5. Belediye binaları
 6. Parklar
 7. Alışveriş merkezleri
 8. Özel hastaneler ve sağlık kurumları

Eğer siz de iş imkanı oldukça yüksek olan bu saygın sektörde çalışma istiyorsanız Pendik te bulunan özel güvenlik firmamıza başvurabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi