E-Katalog
Özel Güvenlik Temel Eğitimi Nedir

Özel Güvenlik Temel Eğitimi Nedir

Özel güvenlik temel eğitimi özel güvenlik olmak isteyen adayların alması zorunlu olduğu bir eğitimdir. Özel güvenlik personeli olmak için kursa başvuran adaylar almış olduğu temel eğitim sonucunda sınava tabii tutulmaktadır. Alacakları eğitim ise silahlı veya silahsız fark etmeden tamamen aynı konuları içermektedir. Aradaki tek fark, silahlı özel güvenlik olacak adaylar ek 20 saat silah eğitimi almaktadır. Onun haricinde alacakları eğitim ve girecekleri sınav aynı konuları içermektedir.

5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine ilişkin kanun kapsamında adayların eğitim süreleri, eğitim konuları ve kimlerin özel güvenlik personeli olabileceğine dair tüm biligler yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda silahlı özel güvenlik olacak kişinin en az 21 yaşında ve lise dengi bir okuldan mezun olması gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik olmak isteyen adaylar için ise 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu olması şartı aranmaktadır.

Ritim Grup, kurulduğu günden bu yana deneyimli eğitim kadrosu ve profesyonel ekipmanları ile özel güvenlik kursu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Şirketimiz aynı zamanda özel güvenlik hizmetleri de verdiğinden dolayı bu hizmetlerinde yine kendi personellerinin görevlendirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede Ritim Grup bünyesinde özel güvenlik eğitimi alarak eğitim sonunda iş sahibi olabilirsiniz.

Özel Güvenlik Temel Eğitimi Nedir

Özel Güvenlik Temel Eğitimi Neleri Kapsar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi özel güvenlik temel eğitimini silahlı ve silahsız fark etmeden tüm adayların alması gerekmektedir. Adayların ders içerikleri, günlük eğitim süresi gibi tüm faaliyetler 5188 sayılı kanun baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda adayların alacakları eğitim, günlük 8 saat haftada ise maksimum 48 saat olarak belirlenmiştir. Bu şartlarda adayların eğitim süresi 15-20 gün arasında değişiklik göstermektedir. Eğitim süresinde oluşan fark silahlı güvenlik olacak personellerin ek olarak alacağı silah eğitiminden kaynaklanmaktadır.

Özel güvenlik temel eğitiminde aşağıda yer alan dersler işlenmektedir.

Ders Adı Ders Saati
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları  20 saat
Güvenlik Tedbirleri  20 saat
Güvenlik Sistem ve Cihazları  5 saat
Temel İlk Yardım 10 saat
Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı 8 saat
Etkili İletişim 12 saat
Kalabalık Yönetimi 10 saat
Kişi Koruma 9 saat
Uyuşturucu Madde Bilgileri  2 saat
Genel Kollukla İlişkiler 4 saat
TOPLAM  100 saat

 

Bu derslere ek olarak silahlı özel güvenlik eğitiminde ek 20 saat silah bilgisi ve atış eğitimi verilmektedir. Adayların kursa kayıt olmaları halinde işlenecek olan derslerin en az %70’ine katılma zorunluluğu bulunmaktadır. İşlenecek olan derslerin %10’una katılmayan adayların ise kurs ile ilişiği kesilmektedir.

Adaylar almış oldukları bu eğitimlerin ardından yazılı sınava tabii tutulmaktadır. Yazılı sınav teorik eğitim konularının tamamından oluşan 100 soruluk bir sınavdır. Adayın sınavda başarılı olabilmesi için en az 60 puan alması gerekmektedir. 60 puan altında alan adayların sınavları başarısız sayılmaktadır. Aday, sınavda başarısız olması durumunda aynı yıl içerisinde derslere katılmadan 3 sınava daha girme hakkına sahiptir. Yapılacak olan 4 sınavda da başarısız olan adayların tekrar özel güvenlik kursuna kayıt olmaları gerekmektedir.

Özel güvenlik eğitim süreci hakkında daha detaylı bilgi için Özel Güvenlik Sertifikası için Gereken Eğitim Süresi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel Güvenlik Temel Eğitimi Nedir

Kurs ve Eğitim Ücretleri

Özel güvenlik personeli olmak isteyen adayların en çok merak ettiği sorunların başında eğitim ve kurs ücretleri gelmektedir. Çünkü eğitim ve kurs ücretleri kurstan kursa veya ilden ile değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca adaylar kendileri için en ekonomik özel güvenlik kursunu tercih etmektedir. Oluşan fiyat farklılıklarının temel sebebi kursun eğitim modeli ile doğrudan alakalıdır. Çünkü alanında uzman eğitim kadrolu ve eğitim esnasında kullanılacak eğitim materyallerine önem veren kursların fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Ritim Grup Güvenlik, özel güvenlik eğitim hizmetlerini profesyonel kadrosu ve kaliteli ekipmanları ile gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda özel güvenlik eğitimi için bizi tercih etmeniz durumunda profesyonel eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. Şirketimiz eğitimini gerçekleştirdiği personelleri özel güvenlik hizmetlerinde de tercih ettiğinden dolayı bu konuya ciddi bir şekilde önem vermektedir.

İçinde bulunduğumuz 2022 yılı için belirlenen güncel özel güvenlik eğitim ve kurs ücretleri aşağıda yer almaktadır.

  • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi – 600₺
  • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi – 500₺
  • Silahlı Yenileme & Silah Fark Eğitimi – 350₺
  • Silahsız Yenileme Eğitimi – 250₺

Kurs ve eğitim ücretlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için İletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilir veya Özel Güvenlik Kurs Fiyatları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel Güvenlik Temel Eğitimi için Gerekli Belgeler

Kursa kayıt olarak özel güvenlik görevlisi almak isteyen adayların aşağıda yer alan belgeler ile kursumuza başvuruda bulunması gerekmektedir.

  1. Nufüs Cüzdanı Fotokopisi (1 Adet / Arkalı – Önlü)
  2. Biyometrik Resim (4 Adet / Son 6 ayda çekilmiş)
  3. İkametgah Belgesi (E-devlet üzerinden alınabilmektedir.)
  4. Diploma Fotokopisi (Silahlı eğitim için an az lise, silahsız eğitim için en az ortaokul)
  5. Tam Teşekküllü Sağlık Raporu (Özel Güvenlik Görevlisi Olur ibareli sağlık raporu)

Yanlış veya eksik sağlık raporu almamak için sağlık raporu almadan önce bizden bilgi almanızı önermekteyiz. İletişim sayfamız üzerinden bize ulaşarak merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Dilerseniz daha detaylı bilgi almak için Pendik’te bulunan özel güvenlik kursumuza uğrayabilir, bizlerle tanışabilirsiniz.

Kursumuza geldiğinizde sizin için her şey uygunsa T.C. Kimlik Kartınız ile kayıt işlemlerini hızlıca başlatabiliriz. Gereken diğer evrakları ise eğitim süreci başlayana kadar kursumuza getirebilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi