E-Katalog
Özel Güvenlik Olmak İçin İstenen Evraklar

Özel Güvenlik Olmak İçin İstenen Evraklar

Özel Güvenlik Nedir? Görevleri Nedir?

Özel güvenlik görevlisi; kamu veya özel sektörde iş kanununda belirlenmiş genel çalışma yükümlülüklerine bağlı ve bu konuda kişi, mal ve hizmetlerin güvenliğini sağlamaya çalışan kişilerdir. Güvenlik görevlisi işçi sağlığı, iş ve işçi güvenliği gibi konulardan da sorumludur. Güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı sağlamakla yükümlüdür.

Özel güvenlik görevlilerin yetki ve sorumlulukları 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu kapsamında yasalarla belirlenmiş ve sınırlandırılmıştır. Yetki ve sorumluluklar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için hazırlamış olduğumuz Özel Güvenliğin Yetkisi ve Sorumlulukları (TAM LİSTE) başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Son yıllarda artan terör olayları nedeniyle savunma ihtiyacının artmış olması, bu mesleğin değerinin her gün daha önemli hale gelmesini sağlamıştır. Bu durumdan dolayı özel güvenlik sayısı hem özel sektör hem de devlet kurumlarında büyük bir artışa neden olmuştur. Kolluk kuvvetlerinin uzak kaldığı bölge ve birimlerde güvenlik görevlileri yasalar çerçevesinde görevini yapmakla yükümlüdür. 

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Müracaatında İstenilen Belgeler

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Son Güncelleme: 14.02.2020

  1. Dilekçe (T.C kimlik no yazılı olacak veya kimlik fotokopisi eklenecek.)
  2. Diploma Fotokobisi (aslı görülecek)
  3. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu (2 Adet, imzalı ve fotoğraflı olmalı, TC.Kimlik Numarası bulunmalı)
  4. Özel güvenlik görevlisi ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuz (Aslı)
  5. Sağlık Raporu (Aslı) (Silahlı Ö.G.Görevlileri için "Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ve Silahsız Ö.G.Görevlileri için "Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ibareli olacaktır)
  6. 2 (iki) adet arka fon rengi beyaz ve açık renk giysi ile son 6 (alt) ay içerisinde cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf,
  7. Kimlik kartı ücreti banka dekontu ile birlikte, il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

45.00 TL olan Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Halk Bankası Opera Şubesindeki;

IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (0413-1600096) nolu hesabına;

a) Halk Bankası şubelerinden,
b) Halk Bankası ATM’lerinden,
c)Halk Bankası mobil uygulamalarından yatırılması gerekmektedir.
(Not: Hesap başka bankaların Havale/EFT işlemlerine kapalıdır.)
 
Kaynak: https://www.egm.gov.tr/ozelguvenlik/ozel-guvenlik-kimlik-karti-muracaatinda-istenilen-belgeler

Özel Güvenlik Olmak İstiyorum > Başvuru Yap

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi