E-Katalog
Özel Güvenlik Bilgi Sistemi (ÖGNET)

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi (ÖGNET)

Özel Güvenlik Bilgi Sistemi kısa adıyla ÖGNET, özel güvenlik şirketleri ve özel güvenlik personellerinin kullanımı için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen dijital bir hizmettir. 2019 yılında kullanıma açılan sistem, özel güvenlik sektörünün ihtiyaç ve taleplerini karşılar nitelikte hazırlanmıştır. ÖGNET, özel güvenlik hizmetlerinde oluşan bürokratik ve kırtasiye işlemlerinin azaltılması adına kurulmuştur. Sistem birçok ihtiyacı karşıladığından dolayı bu konuda oldukça başarılı olmuştur. Sistemin en belirgin özelliği elektronik arşiv ve raporlama hizmeti sunmasıdır. Bu sayede özel güvenlik şirketlerinin son derece hızlı ve pratik şekilde işlem gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Sistemin çok yönlü olması her kullanıcıya ayrı kolaylık sağlamaktadır. Bu bağlamda özel güvenlik adayları sistem üzerinden sınavlarına ait tüm bilgilere kolayca erişebilmektedir. Öte yandan özel güvenlik şirketleri de sistem üzerinden personelleri ve aktif işleri ile ilgili tüm hizmetleri görüntüleyebilmektedir. Sistemin bu özellikleri son zamanlarda sıklıkla kullanılmasını sağlamıştır.

Sistemin hayata geçmesi kullanıcıların aklında birçok soru işareti oluşmasına neden olmuştur. Bu soruların başında ise sistemin nasıl kullanıldığı ve ögnet’e nasıl giriş yapıldığı gelmektedir. Bu yazımızda sektörde merak konusu olan ÖGNET ile ilgili tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ögnet'e Nasıl Giriş Yapılır

ÖGNET Nedir?

ÖGNET, 2019 yılında kullanıma açılan özel güvenlik sektöründe bulunan firma ve personellerin tüm işlemlerini dijitalleştiren bir sistemdir. Özel güvenlik şirketleri özel güvenlik personellerinin eğitim, sertifika, sınav, kimliklendirme, göreve başlama, görevden ayrılma ve mali sorumluluk sigortasının bildirimine kadar tüm işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Böylelikle hem şirketler hem de personeller için büyük bir kolaylık sağlanmaktadır.

Sistem aynı zamanda istatiksik ve raporlama hizmetleri de sunmaktadır. Bu sayede özel güvenlik şirketi envanterinde bulunan teçhizatları, devam eden hizmetlerini, süresi yaklaşan hizmetlerini kolayca görüntüleyebilmektedir. Ayrıca sistem üzerinden projeye personel ekleme ve çıkartma gibi işlemlerle kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Kimler ÖGNET’e Kayıt Olabilir?

ÖGNET, özel güvenlik sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşların aynı zamanda da özel güvenlik personellerinin kullanımına sunulan bir hizmettir. Özel güvenlik şirketlerinin ÖGNET’e kayıt olabilmesi için öncelikli olarak faaliyet belgesi alması gerekmektedir. Yani aktif olarak özel güvenlik sektöründe hizmet vermeyen kurum ve kuruluşlar bu hizmetlerden yararlanamamaktadır. Özel güvenlik personelleri de sisteme kayıt olabilmeleri için aktif olarak özel güvenlik personeli olmalıdır. Bu bağlamda sistem, yalnızca özel güvenlik sektörüne hizmet sunmaktadır.

Sisteme kayıtlı personeller ve şirketler sistem üzerinden ihtiyaç duyduğu tüm işlemlere kolayca erişebilmektedir. Özel güvenlik personelleri ve özel güvenlik adayları sisteme giriş yaparak çok sayıda hizmete erişebilmektedir. Başlıca sınav başvuruları, sınav giriş belgeleri, sınav sonuçları, kurs bilgileri ve çalışma bilgileri kolaylıkla görüntüleyebilmektedir.

Bu bağlamda ÖGNET’e kayıt olup giriş yapabilmek için öncelikli olarak özel güvenlik sektöründe firma veya personel olarak bulunmanız gerekmektedir.

ÖGNET Şifresi Nasıl Alınır?

ÖGNET sistemine giriş sağlanabilmesi için öncelikli olarak ÖGNET kullanıcı sayfasına giriş sağlanması gerekmektedir. Özel güvenlik şirketlerinin personelleri kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapmaktadır. Özel güvenlik eğitim kurumları ve özel güvenlik personelleri ise T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmaktadır.

Eğer sisteme ilk kez giriyorsanız kullanıcı adı ve şifre alanına T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir. İlk kez giriş yaptığınızda sistem sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Bu alandan şifrenizi oluşturduğunuzda bir sonraki girişlerinizi oluşturduğunuz şifre ile yapmanız gerekecektir. Bu sebeple oluşturduğunuz yeni şifrenizi unutmamanız büyük önem taşımaktadır.

ÖGNET Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Sisteme giriş yapmak için öncelikli olarak ÖGNET Kullanıcı Girişi sayfasını açmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yetkisi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu sebeple özel güvenlik şirketlerine giriş bilgileri emniyet tarafından verilmektedir. Özel güvenlik personelleri ise kayıt oldukları güvenlik kurslarından giriş bilgilerini alabilmektedir.

Sisteme giriş için özel güvenlik şirket personelleri kullanıcı adı ve şifre kullanmaktadır. Özel güvenlik eğitim kurumları ve özel güvenlik personelleri ise T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmaktadır.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi