E-Katalog
Özel Güvenlik Görevlisi Olunur Mu

Özel Güvenlik Görevlisi Olunur Mu

Son zamanlarda artan güvenlik ihtiyacı ve geniş çalışma alanları sayesinde özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Sektör hakkında bilgisi olmayan kişiler ise özel güvenlik görevlisi olunur mu?özel güvenlik görevlisi nerede çalışır? ve özel güvenlik görevlisi maaşları ne kadar? gibi birçok sorunun cevaplarını aramaktadır. Bu yazımızda özel güvenlik sektörü ve özel güvenlik görevlileri hakkında merak edilenleri açıklayacağız.

Özel güvenlik görevlisi olunur mu? sorusunun cevabını vermeden önce öncelikli olarak özel güvenlik görevlisinin ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Özel güvenlik görevlileri çalıştıkları kurum ve kuruluş içerisinde bulunan kişi ve değerli eşyaları korumakla görevlendirilen kişilerdir. Güvenlik personelleri aynı zamanda sorumluluk alanları içerisinde bulunan olaylara da müdahale yetkisine sahiptir. Güvenlik personelleri bu olaylara müdahale ederken 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair kanun tarafından tanınan yetki ve sorumlulukları ile hareket etmektedir. Yani özel güvenlik personellerinin yetki ve sorumlulukları kanun tarafından belirlenmektedir. Özel güvenliğin yetki ve sorumluluklarını anlatan detaylı yazımıza Özel Güvenliğin Yetkisi ve Sorumlulukları sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Nasıl Özel Güvenlik Görevlisi Olunur?

Gittiğimiz kurumlarda, alışveriş merkezlerinde, bankalarda ve havalimanlarında çalışan özel güvenlik personelleri sertifikalı ve özel güvenlik kimlik kartına sahip olmak zorundadır. Bu sebeple kişiler özel güvenlik olmak istediklerine ilk olarak sertifika ve kimlik kartı almaları gerekmektedir. Özel güvenlik sertifikası ve kimlik kartı alabilmek adına kişilerin öncelikli olarak özel güvenlik kursuna kayıt olmaları gerekmektedir. Kursu başarıyla tamamlayan adaylar yapılacak olan sınavda da başarılı olmaları halinde özel güvenlik sertifikasına sahip olmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Olunur Mu

Adayların kursta aldıkları eğitim ise, alacakları sertifika türünü belirlemektedir. Bu bağlamda adayın alacağı sertifika silahlı veya silahsız güvenlik sertifikası olarak ayrılmaktadır. Adayın çalışacağı kurum ve kuruluşlar da alacağı sertifika türüne göre belirlendiğinden dolayı adayın ilk etapta silahlı mı silahsız mı güvenlik olacağına karar vermesi gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik olan bir personel daha sonrasında fark eğitimi alarak silahlı özel güvenlik sertifikasına da sahip olabilmektedir.

Özel güvenlik olma ile ilgili şartları daha detaylı anlatan yazımıza Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olamaz sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Çalışma Alanları

Güvenlik hizmetine ihtiyaç duyulan tüm kurum ve kuruluşlarda özel güvenlik personelleri çalışabilmektedir. Bu kurumlar silahlı veya silahsız fark etmeksizin özel güvenlik personellerine devamlı olarak ihtiyaç duyabilmektedir.

 • Site ve Konutlar
 • Fabrika ve Tesisler
 • Organize Sanayi Bölgeleri
 • Alışveriş Merkezleri
 • Hastaneler
 • Eğitim Kurumları
 • Üniversiteler
 • Kamu Kurumları
 • Özel Şirketler
 • Havalimanları
 • Organizasyon ve Etkinlikler

başlıca özel güvenlik personellerine ihtiyaç duyulan alanlardır. Siz de özel güvenlik personeli olmak ve bu sektörde mesleğe başlamak istiyorsanız İletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Özel güvenlik görevlilerine ödenen maaşlar kişinin çalıştığı kurum, sertifika türü, çalışma saatleri ve sektördeki tecrübesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple sektörde yer alan silahlı özel güvenlik ile silahsız özel güvenlik arasında maaş farklılıkları oluşabilmektedir. Öte yandan işe yeni başlayan bir personel ile sektörde uzun yıllardır çalışan personel arasında da maaş farklılıkları oluşabilmektedir.

Buna ek olarak personelin çalıştığı kurum da maaşında bazı farklıklara yol açabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, alışveriş merkezinde çalışan silahsız güvenlik görevlisi ile havaalanında çalışan silahsız güvenlik görevlisinin maaşları birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun sebebi iş verenlerin sektöre ve o sektördeki yoğunluğa göre maaş belirlemesinden kaynaklanmaktadır.

Güvenlik personellerinin maaşları belirlenirken genel anlamda o yıl hesaplanan asgari ücret göz önüne bulundurulmaktadır. Çünkü sektörde yer alan çoğu özel güvenlik çalışanı asgari ücret üzerinden çalışmaktadır. 2022 yılı için açıklanan asgari ücret ile güvenlik personellerinin alacağı en düşük ücret 4.253 TL olarak belirlenmiştir. Kurumdan kuruma değişiklik gösterse de personellerin alacağı minimum ücret bu şekilde olacaktır. 2022 yılı için çeşitli kurumlarda çalışan özel güvenlik personellerinin maaşlarını belirttiğimiz yazımıza Özel Güvenlik Personeli 2022 Maaşı sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi