E-Katalog
Özel Güvenlik Personeli 2022 Maaşı

Özel Güvenlik Personeli 2022 Maaşı

Yeni yıla girilmesi ile birlikte yeni özel güvenlik maaşı da çalışanlar tarafından merak edilmektedir. Özel güvenlik görevlilerin maaşları ise çeşitli etkenler göz önünde bulundurularak değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple özel sektörde çalışan silahlı özel güvenlik personeli ile silahsız özel güvenlik personeli arasında farklılıklar oluşabilmektedir. Özel sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri çoğunlukla asgari ücret ile başlamaktadır. Ancak bu ücret çalışma şekli, iş tecrübesi ve mesai saatlerine göre zamanla artış gösterebilmektedir.

Maaşların farklılık göstermesinin temel nedeni personelin silahlı veya silahsız olmasıyla doğrudan ilgilidir. Çünkü silahlı güvenlik personelleri çalıştıkları konum itibariyle silahsız personellere göre biraz daha riskli pozisyonlarda çalışmaktadır. Bu da işveren tarafından maaşların belirlenmesine doğrudan etki etmektedir. Buna ek olarak personelin daha önce çalıştığı kurumlar ve iş tecrübesi de maaşın belirlenmesinde etkilidir. Hepimiz biliyoruz ki bir işe yeni başlayan bir kişi ile uzun yıllar çalışmış kişinin iş tecrübeleri aynı olmamaktadır. Personellerin hepsi özel güvenlik görevlisi olarak geçse de sektörde tecrübesi olan personellerin maaşları yeni başlayanlara göre değişkenlik göstermektedir.

2022 yılı için asgari ücrete yapılan yaklaşık %50 değerinde artış, sektörde asgari ücretle çalışan özel güvenlik personellerini de yakından ilgilendirmektedir. Çünkü asgari ücretin artması personellerin maaşlarını doğrudan arttırmaktadır. Bu yazımızda ise özel güvenlik personellerinin 2022 yılı maaşlarından bahsedeceğiz.

2022 Özel Güvenlik Maaşı

2022 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar

2022 yılına girmemiz ile birlikte asgari ücret 2022 yılı için brüt 5.004 TL, net 4.253,40 TL olarak belirlenmiştir. Bu da özel güvenlik sektöründe çalışan personelleri yakından ilgilendirmektedir. Çünkü sektörde yer alan özel güvenlik şirketleri yeni işe başlayan personellerine genellikle asgari ücret ile başlangıç gerçekleştirmektedir.

Yıllara Göre Net Asgari Ücret Değişimi

 • 2012 Yılı için 940,50 TL
 • 2013 Yılı için 1.021,50 TL
 • 2014 Yılı için 1.134,00 TL
 • 2015 Yılı için 1.775,50 TL
 • 2016 Yılı için 1.775,50 TL
 • 2017 Yılı için 1.775,50 TL
 • 2018 Yılı için 2.029,50 TL
 • 2019 Yılı için 2.558,40 TL
 • 2020 Yılı için 2.943,00 TL
 • 2021 Yılı için 3.577,50 TL
 • 2022 Yılı için 4.253,40 TL

Özel Güvenlik Personeli Maaşı Nasıl Belirlenir

Özel güvenlik personellerinin maaşları belirlenirken birçok detay göz önünde bulundurulmaktadır. Güvenlik sektöründe çalışmak isteyen personellerin eğitim durumu, iş tecrübesi ve güvenlik sertifikasının türü büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda yeni başlayan personel ile sektörde uzun yıllar bulunan bir personelin maaşı da farklılık göstermektedir. Aynı zamanda personelin silahlı veya silahsız olması da maaşının belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Örnek vermek gerekirse 2022 yılı için güvenlik görevlisi maaşları net 4.253 TL olacak şekilde belirlenmiştir. Ancak personelin silahlı olması, çalışma şekli ve çalışma saatleri göz önünde bulundurulduğunda bu ücrette artış olabilmektedir. Aynı zamanda personelin yol ve yemek ücreti gibi ücretleri de bazı durumlarda maaşa ek olarak personele ödenebilmektedir.

Bunlara ek olarak personellerin çalıştığı kurum da maaşın belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Devlet kurumları, belediyeler, havaalanları, okullar ve alışveriş merkezinde çalışan özel güvenlik görevlilerin farklı maaşları olabilmektedir.

Avm Güvenlik Personeli Maaşı

2022 yılı için alışveriş merkezinde çalışan bir özel güvenlik görevlisinin maaşı silahlı özel güvenlik maaşı baz alınarak hesaplanmaktadır. Hepimizin bildiği üzere avm gibi alanlar gün içerisinde çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu da çeşitli olumsuzluklara davetiye çıkartabilmektedir. Bu sebeple avm gibi yüksek ziyaretçili alanlara genellikle silahlı güvenlik personeli görevlendirilmektedir.

2022 yılı için belirlenen en düşük avm özel güvenlik görevlisi maaşı 4.253 TL olacak şekilde belirlenmiştir.

2022 Özel Güvenlik Maaşı

Banka Güvenlik Personeli Maaşı

Bankalar güvenliğin ihtiyaç olduğu ve sürekli korunması gereken alanların başında gelmektedir. Bu da bankalarda silahlı özel güvenlik tercih edilmesine sebep olmaktadır. Bankalarda çalışacak olan özel güvenlik personellerinin maaşları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Buna ek olarak bankanın bulunduğu il ve şube de personelin maaşının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bankalar genel anlamda bulundukları il ve şubenin bulunduğu bölgeye göre güvenlik personeli maaşlarını belirlemektedir. Bunun sebebi ise şubenin müşteri sayısı ve oluşabilecek tehditlerin az veya çok olmasıdır. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de 2022 yılı için bankada çalışan özel güvenlik görevlisi maaşı minimum 4.500 TL şeklindedir.

Havaalanı Güvenlik Personeli Maaşı

Havaalanında çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaşları genellikle özel sektöre bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bunun sebebi havaalanında çalışan özel güvenlik görevlilerinin çoğu özel güvenlik şirketine bağlıdır. Bu da maaşlarının özel güvenlik şirketleri tarafından ödendiği anlamına gelmektedir. 2022 yılı için asgari ücretin 4.253 TL olarak belirlenmesi özel güvenlik personellerinin alacağı minimum ücreti de bu şekilde belirlemektedir.

2022 yılı için belirlenen yeni asgari ücret göz önünde bulundurulduğunda havaalanında çalışan bir özel güvenlik görevlisi maaşı 4.250 TL – 4.725 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Belediye Güvenlik Personeli Maaşı

Belediyelerde çalışan özel güvenlik personellerinin maaşları kadrolara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu da belediye kadrosunda çalışan ile özel güvenlik şirketi tarafından gönderilen personel maaşlarının değişkenlik göstermesine sebep olmaktadır.

Belediyelerin kendi kadrosunde çalışan özel güvenlik personelleri 4.500 TL – 5.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Burada en önemli husus belediyelerin özel güvenlik hizmetleri için ayırdığı bütçe ile doğru orantılıdır. Bu sebeple belediye kadrosunda çalışan güvenlik görevlilerinin maaşları belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilmektedir.

Özel güvenlik şirketi tarafından yönlendirilen güvenlik personelleri ise ortalama 4.253 TL – 4.500 TL arasında maaş almaktadır.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi