E-Katalog
Alışveriş Merkezleri

Alışveriş Merkezleri

Alışveriş merkezleri özel güvenlik ihtiyacının en yoğun olduğu alanlardan biridir. Özel güvenlikler ziyaretçilerin ve alanda bulunan kişilerin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. İnsanlar alışveriş yaparken gönül rahatlığıyla geze bilmeli ve eğlene bilmelidir. Bu kriterleri yerine getirmek ve denetlemek AVM özel güvenlik görevlilerinin sorumluluğundadır. AVM’ye ziyarete gelen kişiler araç ile geldiyse otoparka yaya yolu ile geldiyse alışveriş kapılarına yönlendirilir. AVM’ye girmeden önce alanın güvenliği ve kontrolü güvenlik ekibimiz tarafından sağlanır.

7/24 saat esasına bağlı olarak takip edilen çıkış kapıları otopark girişlerinde kontrol sağlanır. Bununla birlikte AVM içi denetlemeler sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Birçok AVM’de turistler alışveriş için mağazaları Gezer. Bu alışverişi yaparken kendini güvende hissederek alışveriş yapmasına olanak tanınmalıdır. Çünkü vatandaşlarımız istedikleri şeyi istedikleri yerde bulabildikleri için alışveriş yapmaları kolaydır. Yalnız yabancı bir turistin mağazaya, otoparka veya farklı bölümlerede gitmek için yol tarifi ister. Bu gibi durumlarda özel güvenlik personelimiz güvenli bir şekilde tarif veya eşlik edecektir.

Birbirlerine yakın noktalarda kurulan güvenlik alanlarında bir tehlike durumu veya hırsızlık gibi suçlar işlenir. Bu gibi durumlar işlendiğinde bu kişi tespit edilip güvenlik güçlerine teslim edilir. Bu tür durumların yaşanmaması için caydırıcı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Hırsızlık, kavga veya kargaşaya sebep olan olayların oluşumunda özel güvenliğin caydırıcılığı oldukça önemlidir. Bu nedenle giriş kapısında alınan önlemler ve kişilerin ruh halleri gözden geçirilmektedir. Alışveriş merkezi içerisindeki hareketleri takip edilip herhangi bir tehlike ortamı oluşturmadan yakalanmalıdır.

Giriş çıkış kontrolleri, araç/yaya devriye ile çevre güvenliği, yangın ve kazalarda ilk tedbirlerin alınması asli görevlerimizdir. Sabotaj, yangın riski, hırsızlık, dolandırıcılık, hanutçuluk ve zorla işten alıkoyma gibi misafir ve çalışanların hayatını tehlikeye atabilme potansiyeline sahip olayları önlemek için hazırız.

Alışveriş Merkezleri İçin Özel Güvenlik Personeli

Alışveriş yapanların güvende hissedebilmesi için rahatça gezebilmeleri gerekir. Mağazaya Kendi isteğiyle geçiş yapabilen ziyaretçiler kimse tarafından zorla ürün satmak üzere baskı altına alamaz. Sorumluluk sorumluluk alanı içerisinde alışveriş merkezinin etrafı çevrilerek kapalı devre kamera sistemleri ile izlenmektedir. Bu gibi ticaret merkezlerinde mağazaların içlerinde bulunan ürünler oldukça değerlidir. Bu yüzden AVM özel güvenlik görevlisi alışveriş merkezi içerisinde gece devriyesi atıp bütün mağazaların kapalı olduğundan ve içeride kimselerin olmadığından emin olmadır. Hareket sensörlerinin devreye alınarak gerçekleşen hareket olaylarında kontrol merkezine bölgenin kamerası odaklanmaktadır. Bu nedenle alışveriş merkezinin almış olduğu görevlere ve kurallara birebir uymak ve riayet etmek özel güvenlik personellerimiz için mümkündür.

Özel güvenlik ekibimiz, görev aldığı alışveriş merkezlerinde duyarlı, hızlı, caydırıcı güce sahip ve çalıştığı kurumun iş kültürüne uygun şekilde davranmaktadır. Sağlamış olduğumuz güvenlik hizmeti profesyonel şekilde uygulanıp ziyaretçilerinize güvenli ve huzurlu alışveriş ortamı sunar.

Alışveriş Merkezleri İçin Özel Güvenlik Görevlisi

Alışveriş merkezleri için güvenlik oldukça önemli bir noktadır. Günümüzde en yoğun güvenlik ihtiyacı alışveriş merkezlerinde geçerlidir. Yüzlerce mağazanın bulunduğu farklı kitlelere hitap eden bu tür ticaret merkezleri her ülkeden ziyaretçiye açıktır. Bu nedenle bu durumu suistimal etmek isteyen art niyetli kişiler güvenlik şeridini geçip için birtakım tehlikeli hareketlere başvurur. Bu tür davranışları alışveriş merkezinin girişi veya kapısında engellemek özel güvenlik görevlisinin sorumluluğundadır. AVM içerisinde farklı gruplar tartışıp anlaşmazlığa düşebilirler. Bu tür durumlarda alışveriş merkezinin ticari imajını zedelemektedir. Çok fazla insanın bu tür tabloyu görüp alışveriş ihtiyacını gidermeden ayrılmasına sebep olur. Ziyaretçilerin alışveriş merkezini hep bu kötü anı ile hatırlaması oldukça kötü bir durum olacaktır. Bu tür durumlarda olaya hızlı ve sakin bir şekilde yatıştırıcı psikoloji ile yaklaşılması gerekir. Gerekli görülmesi üzerine daha fazla güvenlik ekibi talep edildiğinde özel güvenlik görevlisi personellerimizi bu bölgelere yönlendiriyor olacağız.

Ayrıca özel güvenlik alanında gelişen her türlü doğru ve yeni bilgiyi ekibi ile paylaşmaktan çekinmeyen Ritim Grup, özel güvenlik personellerine eğitim sonrası da gerekli dökümanları bizzat paylaşmaktadır. Bu durum, potansiyel tehlikeler için alınması gereken önlemlerin nasıl etkili şekilde kullanabileceği ile ilgilidir.

Alışveriş Merkezleri ‘nde Özel Güvenlik Görevlisi Neler Yapar?

Özel güvenlik personelinin görev ve yetkisi 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ‘da belirtilmiştir. Bunlara ek olarak alış merkezleri yönetiminin talep ettiği hizmetler ile bu görevler yerine getirilmektedir. Bu gibi ticari alanlarda özel güvenliğin görevlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Personellerin, misafirlerin, otopark giriş ve çıkışının yapıldığı noktaları kontrol etmek.
  • Misafirlerin giriş ve çıkışlarının kontrol edilmesi.
  • Alışveriş merkezinin önünde birikme ve oluşan kargaşaları engellemek.
  • Şüpheli ve tehlikeli davranışlar sergileyen birinin güvenlik kontrolünden detaylıca aranarak alınması veya AVM içerisine kabul edilmemesi.
  • Kamera takibi ile personellerin veya ziyaretçilerin dışarıdan gelen tehlikelere karşı anlık olarak korunması.
  • Kapalı devre güvenlik sistemleri ile olası hırsızlık veya dolandırıcılık olaylarında yakalananları güvenlik güçlerine teslim etmek.
  • AVM’de ortak alanlarda oturan kişilerin maddi veya şahsi olarak tehlikede olup olmadığını kameralı sistemde takip etmektedir.

Devamlı olarak kameralı izleme yapan ekibimiz tehlikeye, hırsızlık olaylarına veya yangın gibi durumlara mahal verilmemesi için göreve hep hazır durumdadır. Güvenlik kadromuz sergilediği görev ile çalıştığı markanın veya kuruluşun imajını temsil ettiğini asla unutmamaktadır.

Eğer sizler de Alışveriş Merkezleri İçin Özel Güvenlik hizmeti istiyorsanız hizmet talep formumuzu doldurabilirsiniz. Sizlere hemen ulaşır ve detaylı bilgileri aktarırız.

Canlı Destek! Çevrimiçi