E-Katalog
Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silahlı Güvenlik Şartları Nelerdir?

Silahlı özel güvenlik şartlarını anlattığımız bu yazımızda özel güvenlik kursuna katılan adayların hangi kriterleri karşılaması gerektiği üzerinden duracağız. Silahlı özel güvenlik adayları bildiğiniz üzere silahsız özel güvenlik eğitimi alanlardan +20 saat ekstra silah eğitimi alırlar. Bu nedenle silah kullanabilir ve bu tür işletmelerde silahlı kimlik kartları ile görevlerini yerine getirirler.

Eğer silahlı görevli olmak istiyorlarsanı 120 saatlik eğitime muhakkak devamlılık ile katılmalı ve son 20 saatlik poligondaki atış sınavından 60 puan ve üzeri almalısınız. Aksi halde silah atılarından geçemediğiniz için güvenlik görevlisi olamazsınız. Bu nedenle size sağlanan 25 atışlık merminin en az 15 tanesinin hedefi bulması gerekir. Unutmayın her hedefi bulan atış +4 puandır. Bu nedenle 15 atış, atış sınavından  geçmeniz için yeterlidir. Bir sonraki aşama özel güvenlik sınavıdır. Bu sınavdan da başarılı olduğunuzda kimlik kartınız için başvurunuzu ilgili merciilere yapabileceksiniz.

Silahlı güvenlik şartlarını sizler için madde madde listeledik.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az lise (lise ve dengi okullar) mezunu olmak
  • 21 yaşını doldurmuş olmak (ve 22 yaşından gün almak)
  • Vücut ve akıl sağlığının yerinde olmak
  • Sicil almaya uygun olmak
  • Mesleğini ifa ederken herhangi bir engeli bulunmamak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Herhangi bir suçtan dolayı 1 yıldan daha fazla hapis cezası almamış olmaktır.

Şunu da belirtmek isteriz ki, adaylar 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu'na göre Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile devlet hastanelerinden alınacak "Silahlı özel güvenlik görevlisi olur"  ibaresinin bulunduğu sağlık raporu almış olmalıdır. Adaylar bütün yeterlilikleri karşılasa bile sağlık yönünden eğer göreve uygun değilse özel güvenlik görevlisi olamazlar.

Silahlı Güvenlik Kursu Şartları

Silahlı güvenlik kursuna katılan her aday yazılı ve uygulamalı silah atış derslerinden başarılı olduğu takdirde diğer kriterleri de sağladığında silahlı özel güvenlik eğitimini geçmiş olur. Silahsız özel güvenlik temel eğitimi için  adaylara 120 saatlik bir eğitim programı belirlenir. Güvenlik görevlisi adaylarımız bu eğitimden başarılı şekilde geçmiş olmalıdır.

 Aynı zamanda eğitimden yararlananların derse katılımları da göz önünde bulundurulmaktadır. Sertifika alan kişiler Özel Güvenlik Sınavı'na girme hakkına sahiptirler.

Nasıl özel güvenlik personeli olunur, sorusunu soruyor ve öğrenmek istiyorsanız sizleri de kursumuza bekleriz. Geleceğin garantili mesleğinde sizlerin başarısına katkıda bulunmak bizleri mutlu ve memnun edecektir.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi