E-Katalog
Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Havuz temizliği nasıl yapılır, neden havuz temizliği yaptırılmalıdır, yüzme havuzunu kirleten etmenler ve sıkça rastlanan havuz kirliliği sorunları hakkında hazırladığımız yazımızı okuyabilir veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Öncelikle bir havuzda hijyen herşeyden önemlidir. Bu konuda gerekli tüm adımlar önceden atılmış olmalıdır. Buradaki amaç insan sağlığını korumaktır. Daha kaliteli bir havuz mutlaka bakımlar ve temizlik ile mümkün olmaktadır. Havuz suyunun hijyeni bu nedenle oldukça önemlidir.

Neden Havuz Temizliği Yaptırılmalıyız?

Sağlıklı bir yüzme havuzunda havuz temizliği oldukça önemlidir. Suyun tozdan kirden ve yosun tohumlarından temizlenebilmesi için mutlaka düzenli olarak havuz temizliği yaptırılması gerekir. Bu yüzden sağlığımız için havuzların temizliği ve bakım işlemlerini profesyonel ekiplere yaptırmanız gerekir. Çevresel faktörlerden kaynaklı birçok mikrop su ile beraber karışarak insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bu yüzden havuza temiz bir şekilde girmeyen insanlar havuzu sağlık açısından tehlikeye atabilmektedir.

Çevresel faktörlerin haricinde umuma açık sosyal havuzlarda insanların ter, kepek, saç, mukus, salya ve idrar gibi beden kirleri havuz suyuna karışmaktadır. Ayrıca insanların güneşin yan etkilerinden korunmak için kullanmış olduğu güneş yağları da yine havuzun kirlenmesi için yeterli bir sebeptir. Bu tür beden kirleri ve çevresel faktörler dahil toz, kir, toprak ve tüyler havuzun kirlenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Yüzme Havuzunun Kirlenmesine Sebep Olan Etmenler

1.) Çevresel Faktörler

Açık havuza rüzgar eşiliğinde savrulup gelen tozlar, kirler, mikroorganizmalar ve tüyler havuz suyunun üstüne yapışır. Bu nedenle suya giren bir insanın sudan çıkar çıkmaz üstüne yapışabilir. Bu da mikropların üremesi ve hastalıkların yayılmasına davetiye çıkarır. Sonuç olarak kirli bir havuz aynı zamanda çocukların da hastalanmasına neden olabilmektedir. Profesyonel havuz temizliği hizmetimiz ile çevresel faktörlere bağlı mikropları yerinde dezenfekte ediyoruz. Firmamızda havuz temizliği için gereken tüm malzemeler ithaldir. Bu nedenle kaliteli ve etkin temizlik hizmeti sunuyoruz.

Havuz temizliği

2.) İnsan Faktörleri

Her havuzun girişinde hep bir hatırlatma tabelası vardır. Bu tabelaya genelde hepimiz aşinayız. Fakat havuzun çekiciliği ile bir an bu tabelanın amacını anlamayabiliyoruz. "Havuza Girmeden Önce Duş Alınız" evet, bu tabelanın asılmasının bir sebebi var. Çünkü havuzun kirlenmesine sebep olabilecek iki etmenden biri insan faktörüdür. Bu faktör havuz temizliği adına büyük önem arz etmektedir.

Havuzlar insanların derisi, teri, saçı, kepeği, mukusu, burun salgısı ve idrar gibi dışarı atılan salgılar hem havuzu hijyenden uzak bir noktaya getirmekte ve diğer insanların da sağlığını tehdit etmektedir. Bunu engellemek için havuz öncesi duş almak ve tuvalet ihtiyacının giderilmesi, saç için bone kullanılması başlangıçta alınabilecek önlemlerdir.

Yüzme Havuzu Neden Kirlenir?

Halka açık yüzme havuzlarında havuz suyu temizliği veya kirliliği havuzun içinden barındırdığı yabancı maddelerin miktarına bağlıdır. Havuza girenler insanlardan veya çevreden gelen mikroorganizmalar havuz suyuna katılan dezenfeksiyon maddeleri tarafından yok edilmektedir. Dezenfektan ve yosun öldürücüler en geç 30 saniyede mikroorganizmaları yok etmelidir. Bir havuzda hijyeni sağlamak için, ilk olarak yüzme havuzunun kimyasal dengesi sağlamak gerekir.

Havuzun kimyasal dengesini oluşturmak için kullanılan çeşitli kimyasal ürünler kullanılır. Havuzda renk oluşumu ve su bulanması gibi özel durumlarda da ilave kimyasallar gerekebilir. İkinci olarak havuzu toz, yaprak, çeşitli partiküller ve yabancı maddelerden arıtmak gerekir.

Halka açık veya spor amaçlı kullanılan havuzlarda havuz temizliği olduça önemldir. Havuzlar toplumun her kesimi ve yaş grubu tarafından tüm mevsimlerde kullanılmaktadır. Yüzme havuzunun yoğun kullanımı sağlık ve güvenlik sorunlarını her zaman gündemde tutar. Yüzme havuzu suyu içilebilir nitelikte olmalıdır. İçilebilir suyu elde etmek ve sürekliliğini sağlayabilmek için, tesisin proje yapımından, uygulamasına ve işletmesine kadar tüm aşamalarda ilgili standartlara ödünsüz uymak gerekmektedir.

Firmamız havuz temizliği ve dezenfeksiyonlarından yüksek tecrübe ve birikime sahiptir. Yazlık bölgelere, lüks otellere ve spor salonlarına verdiğimiz hizmet ile insanların daha temiz ve sağlıklı havuzlarda yüzebilmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyarız.

Sıkça Rastlanan Havuz Sorunları

  1. Topluma açık yüzme havuzunda zamanla oluşan lekeler havuzun çekiciliğini etkilemektedir. Lekeler bir sağlık tehdidi olmamakla birlikte dışarıdan bakıldığında kirli bir görünüm verdiği için yüzücülerde rahatsızlık yaratabilir.
  2. Havuz suyunda eğer gözlerinin yanıyor,  burnunuz kaşınıyor veya cildinizde yanma ve kaşınmalar varsa mutlaka havuz suyunda kimyasal bir sorun var demektir. Havuz suyunun Ph dengesinin normal seviyelerde olmasını sağlamak gerekir.
  3. Renkli su (yeşil, kahverengi), bulanıklık ve kaygan zemin yosun nedeniyle olmaktadır. Yosun kuruduğunda, mantar gibi toz şeklinde havaya uçar. Bir tanesi suya düştüğü an canlanıp çoğalmaya başlar. Eğer havuzda klor (az da olsa) varsa suya düşenler ölür ve havuz temiz kalır. Havuz klordan yoksunsa (birkaç saatliğine bile) yosun hızla üreyip çoğalır.
  4. Renkli (ama berrak) havuz suyu özellikle havuz yeni doldurulduğunda, klorlandıktan sonra; havuzun suyu renk değiştirir. Fakat berraklığını kaybetmeyebilir. Genelikle yosundan dolayı olan havuzun yeşermesi bulanıklıkla meydana gelir. Berrak ve renkli suyun nedeni havuz suyunda bulunan metallerdir. Bu metaller doldurma su ile gelebilir. Dengesiz suyun havuzdaki metal aksamlarının korozyonundan da olabilir.

Havuzun kirlenmesine neden olan iki faktör bulunmaktadır. Kapalı havuzlarda insanlar kirletirken açık havuzlarda hem insanlar hem de çevresel faktörler havuzun kirlenmesine sebep olmaktadır.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi