E-Katalog
Özel Güvenlik İzin Belgesi

Özel Güvenlik İzin Belgesi

Özel güvenlik izin belgesi, güvenliğe ihtiyaç duyan kişi ve kurumların alması gereken resmi bir belgedir. Ancak bu belge herkes tarafından alınabilecek bir belge değildir. Bu yazımızda izin belgesinin nasıl alınacağı, kimlerin alabileceği ve izin belgesinin süresi gibi merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz.

Günümüz çağında kişi ve kurumların çeşitli sebeplerle güvenlik ihtiyaçları da bir hayli artmıştır. Gelişen teknoloji beraberinde birçok olumsuz durum da getirmektedir. Bu olumsuzlukların sonucunda kişiler can ve mal güvenliğini sağlayabilmek adına özel güvenlik hizmetleri talep etmektedir. Ritim Grup, alanında uzman kadrosu ve profesyonel ekipmanları ile ihtiyaç duyduğunuz her alanda özel güvenlik hizmetleri sunmaktadır. Şirketimizin bu hizmetleri sunabilmesi için öncelikli olarak özel güvenlik izin belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Özel Güvenlik İzin Belgesi Nedir?

Gelişen dünyada güvenlik ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu durum kişilerin can ve mal güvenliğinin korunmasında da büyük önem taşımaktadır. Ritim Grup Güvenlik, ihtiyacınız olan her alanda sizlere profesyonel özel güvenlik hizmetleri sunmaktadır. Ancak özel güvenlik hizmetleri herkes tarafından alınabilecek bir hizmet değildir. Güvenlik hizmetlerinin sağlanabilmesi için öncelikli olarak yasal izin sahibi olmanız gerekmektedir. İzin belgesi, kişi ve kurumların aldığı valilik onaylı resmi bir belgedir.

Özel Güvenlik İzin Belgesi

Özel Güvenlik İzin Belgesi Neden Alınır?

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında kişilerin silahlı özel güvenlik ile korunması, bulunduğu kurum veya şirkette özel güvenlik biriminin kurulması veya özel güvenlik şirketi aracılığı ile güvenlik hizmetleri alabilmesi için özel güvenlik komisyonunun kararına ihtiyaç duymaktadır. Özel güvenlik komisyonu tarafından alınan karar neticesinde valilikten izin alınabilmektedir.

Ancak bazı durumlarda özel güvenlik komisyonuna gerek kalmadan valilik tarafından özel güvenlik izni verilebilmektedir. Bu durumların yaşanabilmesi için sahne gösterisi, konser, toplantı, değerli eşya veya para nakli gibi durumların oluşması gerekmektedir. Bu gibi etkinlikler kısa süreli olduğundan güvenlik komisyonuna gerek kalmadan özel güvenlik personeli çalıştırma izni valilik tarafından verilmektedir.

Kişi ve kurumların özel güvenlik hizmetleri aldıkları izne bağlı olarak özel güvenlik şirketi aracılığı ile veya kendi bünyelerinde kuracakları özel güvenlik birimi ile de sağlanabilmektedir. Bu konuda karar kişi ve kuruma bırakılmaktadır.

Özel Güvenlik İzin Belgesi Nereden Alınır?

Özel güvenlik ihtiyacınızla ilgili izin, valilik tarafından verilmektedir. Güvenliğe ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız öncelikli olarak bulunduğunuz ilin valiliğine müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz müracaata istinaden özel güvenlik denetleme komisyonu tarafından denetleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yapılan denetleme neticesinde izin istenecek yerin coğrafi konumu, stratejik önemi ve kolluk kuvvetlerine olan uzaklığı gibi faktörlere dikkat edilmektedir. Bu bilgiler neticesinde başvuru yapan kişi veya kurumun talepleri de ilgili komisyonca dikkate alınmaktadır. Gerekli incelemeler ve valilik onayının ardından izin belgesi süreci sonlandırılmaktadır.

Özel Güvenlik İzin Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Özel güvenlik faaliyetlerinin yürütülmesi için alınan izin belgesinin herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Ancak kişi ve kurumların talepleri doğrultusunda belgenin iptali gerçekleştirilmektedir.

Özel Güvenlik İzin Belgesi Nasıl İptal Edilir?

Alınan izin belgesi kişi veya kurumun talebi doğrultusunda iptal edilebilmektedir. Bunun için öncelikli olarak valiliğe başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru işleminin ardından güvenlik komisyonunun kararı neticesinde izin belgesinin iptal işlemi gerçekleştirilmektedir.

Özel Güvenlik İzin Belgesi Olmadan Güvenlik Hizmeti Alınabilir mi?

Asıl izin belgeleri henüz eline ulaşmamış kişi ve kurumlar Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapacakları başvuru ile özel güvenlik hizmet alabilmektedir. Yapacakları bu başvuru neticesinde geçici izin belgesi emniyet tarafından verilmektedir. Kişi ve kurumların alacakları geçici izin ile özel güvenlik hizmeti sağlanabilmektedir.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi