E-Katalog
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Özel güvenlik görevlisi kimlik kartını nasıl alabilirim? Özel güvenlik kimlik kartı randevusu nasıl alınır? Başvuru evrakları nelerdir? Aklınızdaki tüm sorulara cevap olacak yazımızı okumanızı öneriririz.

Önemli: Özellikle şunu belirtmek isteriz ki; özel güvenlik kimlik kartı başvurusu için e-Devlet Kapısı uygulaması ve internet sitesi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. bunun için gerekli olan dosyaları nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda aşağıya bilgiler bırakıyoruz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu 'nda İstenen Belgeler

 1. Dilekçe (T.C kimlik no yazılı olacak veya kimlik fotokopisi eklenecek.)
 2. Diploma Fotokopisi (aslı görülecek)
 3. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu (2 Adet, imzalı ve fotoğraflı olmalı, TC.Kimlik Numarası bulunmalı)
 4. Özel güvenlik görevlisi ruhsat harcı yatırıldığına dair makbuz (Aslı) 
 5. Sağlık Raporu (Aslı) (Silahlı Ö.G.Görevlileri için "Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ve Silahsız  Ö.G.Görevlileri için "Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ibareli olacaktır)
 6. 2 (iki) adet arka fon rengi beyaz ve açık renk giysi ile son 6 (alt) ay içerisinde cepheden çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 7. Kimlik kartı ücreti banka dekontu ile birlikte, il emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Özel Güvenlik Başvuru Klavuzu

Fotoğraf Yükleme

İmza Hangi Kalemle Atılır?

Kimlik Müracaat İşlemleri Hakkında

Biometrik Fotoğraf Nasıl Taranır?

Özel güvenlik sınavlarından başarıyla geçen adaylar kimlik kartı almaya hak kazanacaktır. Eğer ilk kez silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar varsa aşağıda belirttiğimiz başvuru için gerekli belgeler bölümüne bakabilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Olmak İçin İstenen Belgeler

21 yaşınızı doldurmanız halinde, yukarıda belirtilen şartları karşılıyorsanız aşağıdaki belgeleri hazırlayıp kursumuza başvuru yapabilirsiniz.

 1. T.C. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (1 Adet -  Arkalı-Önlü)
 2. Resim - Biyometrik (4 Adet)
 3. İkametgah (E-Devletten Çıkartılabilir.)
 4. Diploma Fotokopisi (En Az Lise)
 5. "Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur" İbareli Sağlık Raporu (Devlet hastanesi'nden tam teşekküllü rapor)

NOT: Yanlış veya eksik sağlık raporu aldığınızda hem zaman hem de ücret kaybı yaşayabilirsiniz. Sağlık raporu almadan önce mutlaka bize sorunuz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Türkiye'de Kaç Tane Özel Güvenlik Görevlisi Vardır?

Türkiye'de kayıtlı özel güvenlik görevlisinin sayısı yaklaşık 245 bin civarındadır. Yoğun talep gören bu meslek, göründüğü kadar kolay değildir. Farklı aşamalardan oluşan teorik ve uygulamalı sınavlardan geçen görevliler başarılı oldukları takdirde başvuru yapmış oldukları eğitim için silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi olmaya hak kazanırlar.

Güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar bu görev için profesyonel eğitimden geçerler ve istedikleri mesleğe sahip olurlar. Her geçen gün önemi artan özel güvenlik sektörü irili ufaklı birçok firmanın günümüzde bulundurma ihtiyacı hissettiği meslek dalı haline gelmiştir.

Çünkü ülkemiz başta olmak üzere topluluk içerisinde sürekli olarak artan nüfusun ve suç oranının güvenlik ihtiyacına neden olması sonucu kolluk kuvvetlerinin tek başına yeterli olması mümkün değildir.

Özel güvenlik personelleri silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik olarak ayrılmaktadır. Toplumsal olaylara müdahale esnasında özel güvenlik personelleri 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında kolluk kuvvetlerine yardımcı olmakla yükümlüdür. Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silah kullanma ve atış dersleri sadece silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylara verilmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk vatandaşı olup,
 • 21 yaşını doldurmuş ve 22 yaşından gün alan kişiler,
 • En az lise mezunu olmak,
 • Herhangi bir sebepten hüküm giymemiş ve yüz kızartıcı bir suç geçmişi bulunmamak
 • Sağlık engeli bulunmamak (Akli denge, vücut yapısında eğrilik)

Silahsız Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışabilir?

Silahsız güvenlik görevlisi genellikle; eğitim ve öğretim kurumları, talih oyunları işletme alanlarında, i̇çki satılan ve içilen yerlerde, tiyatro, sahne gösterileri ve buna benzer etkinliklerin düzenlendiği alanlarda, spor müsabakalarının olduğu yerlerde, özel toplantılarda, oturmuş olduğunuz sitelerde, tüzel kişilerin korunmasında, konser alanları, alışveriş merkezleri, insanların kalabalık olduğu yerler ve üniversite girişlerinde silahsız özel güvenlik görevlileri görev yapabilmektedirler.

Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silahsız güvenlik görevlisi olmak için aşağıda belirtilen şartları taşımanız gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk vatandaşı olup,
 • 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün alan kişiler,
 • En az ortaokul mezunu olmak,
 • Herhangi bir sebepten hüküm giymemiş ve yüz kızartıcı bir suç geçmişi bulunmamak
 • Sağlık engeli bulunmamak (Akli denge, vücut yapısında eğrilik)

Silahsız güvenlik görevlisi iken silahsızdan silahlıya fark eğitimi ile silahlı güvenlik görevlisi olarak kimliğinizi yenileyebilir daha fazla iş alanında görev alabilirsiniz.

Eğer ilk defa özel güvenlik kimlik kartı çıkaracaksınız taşıdığınız şartlara göre silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi arasında seçim yapabilirsiniz. Eğitimden başarı ile geçmeniz halinde tercih ettiğiniz alanda kimlik kartı almaya hak kazanabilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı ücreti nedir?

Özel güvenlik kartı harç ücreti 45 TL'dir. Özel güvenlik kimlik kartını almak isteyen kişiler Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Halk Bankası Opera Şubesi'ndeki  

IBAN:TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (0413-1600096) nolu hesabına;

a) Halk Bankası şubelerinden,
b) Halk Bankası ATM’lerinden,
c) Halk Bankası mobil uygulamalarından yatırılması gerekmektedir.

(Not: Hesap, başka bankaların Havale/EFT işlemlerine kapalıdır.)

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Yeni özel güvenlik kimlik kartı alacak adaylar 40 TL ücreti ödedikten sonra kimlik kartı müracaatta belirtilen adrese PTT tarafından kargo ile gönderilecektir. PTT tarafından telefon numaranıza gelen SMS ile kartın teslim süreçlerini internet üzerinden takip edebilirsiniz.

PTT teslimat için iki(2) kere gelme hakkına sahiptir. Eğer iki kere adreste bulunamazsanız gönderiniz on(10) gün süreyle PTT şubesinde tutulacaktır. Özel güvenlik kartınızı PTT şubenizden alabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi