E-Katalog
Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olamaz

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olamaz

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen ve bu sektörde çalışmak kişilerin merak ettikleri ilk şey, kimler özel güvenlik görevlisi olamaz? veya özel güvenlik olmanın şartları nelerdir? sorularının cevapladır. Bu yazımızda sektörde çokça merak edilen bu konuya açıklık getireceğiz.

Gün geçtikçe özel güvenliğe duyulan ihtiyaç, bu sektörün zaman içerisinde gelişmesinde büyük pay sahibi olmuştur. Sektörün bu denli gelişmesinin en büyük sebebi ise özel güvenliğe duyulan ihtiyacın her geçen gün artmasından kaynaklanmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki bir kuruma gittiğimizde veya organizasyona katıldığımızda alanın güvenlik hizmetleri özel güvenlik personelleri tarafından sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu yerlere gittiğimizde bizi karşılayan ve yönlendiren de yine özel güvenlik personelleridir. Hal böyle olunca özel güvenlik personelleri de hayatımızın her alanında karşımıza çıkan kişiler haline gelmiştir.

Özel güvenlik sektörü son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir gelişim göstermiştir. Bunun başlıca sebepleri arasında özel güvenlik sektörünün ülkemiz şartlarına uygun olması yer almaktadır. Buna ek olarak özel güvenliğe hemen hemen her yerde ihtiyaç duyulması da sektörün gelişmesinde etkili olmuştur. Sektör bu şekilde gelişirken çok sayıda özel güvenlik şirketi ve özel güvenlik personeli yetiştiren özel güvenlik kurs sayısı da artmıştır.

Kimler Özel Güvenlik Görevlisi Olamaz

Ritim Grup Güvenlik, İstanbul’da hem özel güvenlik hizmeti hem de özel güvenlik eğitimi sunan özel güvenlik şirketlerinin başında gelmektedir. Şirketimiz alanında uzman kadrosu ve deneyimli eğitmenleri ile özel güvenliğe ihtiyaç duyduğunuz tüm alanlarda sizlere profesyonel hizmetler sunmaktadır. Buna ek olarak eğitim hizmetleri de sunan Ritim Grup, güvenlik hizmeti sağladığı projelerde kendi personellerini istihdam etmektedir.

Özel güvenlik sektörünün bu denli gelişmesinin bir diğer sebebi de kişilerin son zamanlarda bu mesleğe yönelmesi ile olmuştur. Çalışılacak alanların çeşitli olması, kurs – eğitim gibi süreçlerin kısa sürede tamamlanması ve özel güvenlik personellerine artan ihtiyaç, kişilerin bu mesleğe başlamasında büyük pay sahibidir. Ancak her meslekte olduğu gibi özel güvenlik görevlisi olmak için de bazı kriterler bulunmaktadır. Kişi, özel güvenlik personeli olmak istiyorsa bu kriterleri karşılaması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerde 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunu’nun 10. maddesi kapsamında aşağıda yer alan belirtilen nitelikler ve özellikler aranmaktadır. Aşağıda yer alan niteliklerden herhangi biri size uygun değilse özel güvenlik görevlisi olmanız mümkün değildir. Bu da kimler özel güvenlik görevlisi olamaz sorusunun yanıtını içermektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silahsız özel güvenlik için 18 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak
  • Silahlı özel güvenlik için 21 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu olmak
  • Özel güvenlik görevinin yapılmasına engel teşkil edecek psikolojik ve bedensel engelin olmaması
  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl ya da daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkum olmamak
  • 6136 sayılı kanunun ilgili maddelerinde belirtilen güvenlik soruşturmasının olumlu olması
  • Bulunduğu ilin valiliği tarafından yapılacak arşiv araştırma sonucunun olumlu olması

Yukarıda belirttiğimiz şartlardan birini karşılamamanız durumunda özel güvenlik personeli olmanız mümkün değildir. Eğer yukarıda belirttiğimiz şartları karşılıyor ve özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız İletişim sayfamızda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi