E-Katalog
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu Nasıl Doldurulur?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu Nasıl Doldurulur?

Özel güvenlik için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu, Adalet Bakanlığı güvenlik formu nasıl alınır ve doldurulur? sorusunun cevabı gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları e-Devlet’e giriş yapılarak “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranı üzerinden gerçekleştirilecek. Peki Adalet Bakanlığı güvenlik formu nedir?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu Nedir?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu genel olarak bireyin kişisel bilgileri, askerlik durumu ve ailesi ile ilgili bilgiler olmak üzere çeşitli bilgileri doldurabileceği bir formdur. EK-2 Güvenlik Soruşturması Formunun “UYARI” bölümünde belirtilen hususlara uygun olarak doldurulması önerilmektedir. Forma fotoğraf eklenerek çıktısının alınması ve ilgili bölümün imzalanması suretiyle taratılıp belirtilen sisteme yüklenmesi gerekmektedir. (EK-2 Güvenlik Soruşturması Formu dışında başka form kullanılmayacaktır.)

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunda Neler Sorulur?

Formda sırayla istenen bilgiler;

  1. Kişisel bilgiler; Ad-soyad, uyruk, TCKN, İkamet Adresi ve İrtibat Bilgileri (e-mail/tel.no.) istenmektedir.
  2. Öğrenim durumunuz; (En Son Mezun Olduğu Okulun Adı ve Yeri, Giriş Tarihi, Mezuniyet Tarihi, Ayrılma Nedeni)
  3. Çalıştığı İşyeri; (En Son Çalıştığı İşyeri Ünvanı ve Adresi, Çalışma Süresi)
  4. Aileye dair bilgiler; (Anne, baba, eş, kardeş veya varsa çocuklarının ad-soyad, adres irtibat bilgileri ve TCKN)
  5. Askerlik durumu; (Başlama tarihi, terhis tarihi, cezaları, birliğin adı ve yeri)

Bu bilgilerden sonra sizlere cevabı VAR ( ) , YOK ( ) olan “Hakkınızda verilmiş bulunan mahkûmiyet kararı veya halen devam eden ceza davası var mıdır?” soru sorulur.

Daha sonrasında “kendisi veya yakın akrabaları ile ilgili belirtilmesinde fayda gördüğü diğer hususlar” başlığı altında (Ceza Davasına Konu Olup Olmadığı, Mahkûmiyet Hükmünün Bulunup Bulunmadığı, Çifte Vatandaşlık Durumu vb.) bazı bilgiler istenmektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında formun doğruluğunu beyan edip imza atmanız gereken alan bulunmaktadır. Güvenlik araştırma formunu doldururken mutlaka doğru bilgiler doldurduğunuza emin olmalısınız.

Bilgilerinizi doldurabileceğiniz formatta güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu Word veya Excel formatında indirebilir bilgisayarınız üzerinden çıktı alıp el yazınız ile doldurabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi