E-Katalog
Özel Güvenlik Derslerinde Neler İşlenir?

Özel Güvenlik Derslerinde Neler İşlenir?

Özel güvenlik derslerinde hangi konular işlendiğini merak edenler için özel olarak hazırladığımız yazımızda sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız. Çünkü özel güvenlik görevlisi olabilmek için başvuru yapan adaylar işlenecek dersleri merak ederler. Çünkü bu derslerden başarılı olmak için yeterli araştırmayı önceden yapanlar olmaktadır. Dersin konularını en ince detaylarına kadar sizlere aktaran uzman emniyet mensubu eğitmenlerimiz sizlere tecrübelerini de paylaşmaktan geri kalmayacaktır.

Çünkü mesleğinde 30 yılını doldurmuş eğitmenlerimiz sektörde yaşadıklarını tecrübelerini harmanlayıp özel güvenlik derslerinde sizlere en ince detaylarına kadar paylaşacaktır. Çalışma hayatınızda işinize katkı sağlayacak şekilde özel bilgi ve tecrübeler aktarılmaktadır.

Konulara genel olarak bakacak olursak eğer aşağıdaki tablodan ders başlıklarını görebilirsiniz. Bu başlıkları da sırasıyla sizlere açıklamaya devam edeceğiz.

Özel Güvenlik Derslerinde İşlenen Konular

Ders Adı Ders Saati
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20 saat
Güvenlik Tedbirleri  20 saat
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5 saat
Temel İlk Yardım 10 saat
Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı 8 saat
Etkili İletişim 12 saat
Kalabalık Yönetimi  10 saat
Kişi Koruma 9 saat
Uyuşturucu Madde Bilgileri 2 saat
Genel Kollukla İlişkiler 4 saat
Silah Bilgisi ve Atış 20 saat
TOPLAM  120 saat

Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları

İşlenen derslerin en önemlilerinden biri olan özel güvenlik hukuku konusunda kamu düzeni detaylıca işlenmektedir. Peki bu kamu düzeni tam olarak nedir? Aynı zamanda toplumun huzurunun sağlanması adına devlet ve devlete ait kurum ve kuruluşların korunması konusunda toplumun her safasında düzenin temelini oluşturan kurallardır.

Kamu düzeninin bazı unsurları vardır. Bunlar güvenlik, dirlik ve esenlik, sağlık ve genel ahlakı kapsamaktadır.

İnsan haklarından kimlerin yararlandığı zaman, mekan ve konuya göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çağdaş devletlerin anayasalarında yer verilen insan haklarının büyük kısmı
herkese tanınmıştır. Kısacası kişilik tam ve sağ doğum ile başlamaktır. Ayrıca kişi hakları da tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Dersin daha sonraki konularında insan hakları, yaşam hakkı, işkence yasağı, kişi özgürlüğü, özel hayatın özgürlüğü, özel korunan kişi ve grupların haklarını içermektedir.

Güvenlik Tedbirleri

20 saatlik bir eğitim süresine sahip olan bu ders konusu eğitimin en önemli derslerinden biri olmaktadır. Çünkü bu konuda “devriye nedir, nasıl atılır, nelere dikkat edilmelidir ve devriye güzergahları” gibi sürekli uygulanması mümkün işler olmaktadır. Sorumlu olunan alanda emniyet ve asayişin sağlanması, kanuna uygun olarak hareket etmek ve silahlı veya silahsız olarak yapılan görevler için eğitimler verilmektedir.

Bu derste devriye görevleri, devriye yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken konular işlenmektedir.

Güvenlik Sistemi ve Cihazları

Bu derste her zaman aktif olarak kullanacağınız cihazları tanıma ve kullanma konularına değinilmektedir. O halde özel güvenlik derslerinde anlatılacak olan güvenlik sistemi cihazlarını baştan sıralayalım.

 • Standart olarak bulunması gereken malzemeler
 • Nokta bölgesinden diğer nokta veya içeriye sinyal-haberleşme sağlayacak yeterli ağın bulunması
 • Kapalı devre TV sistemi (CCTV)
 • Seyyar aydınlatma cihazları
 • Bilgisayar (giriş-çıkış işlemleri için) veya ilgili defterler
 • Hassasiyete göre kurşun geçirmez cam veya perdeler
 • Özellikle yangın söndürme cihazları
 • Anahtarlık dolabı
 • İlgili talimatlar
 • İlgili kroki ve haritalar
 • Koruma-müdahale planları
 • Bunun yanında ilgili adres ve telefonlar hazırda bulundurulmalıdır.

Temel İlk Yardım

Meslek hayatınızda bir insanın hayatını kurtarmak için öğrenmenin zorunlu olduğu derstir. 10 saat boyunca işlenmektedir. Bu derste yapay manken kullanılmaktadır. Derslerde boğulma, kanama ve travma sonrası müdahaleler üzerinden durulmaktadır. Bu nedenle ilk yardım bilmek sizi ve çevrenizdekileri hayata bağlamak demektir.

İlk yardımın öncelikli amacı hayati tehlikenin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Ayrıca yaşam fonksiyonlarının sürüdürülmesi, durumun kötüleşmesinin önüne geçilmesi ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak hayat kurtarma zinciri olarak anlatılacaktır. Hangi durumlarda 112 acil servisin aranması gerektiği ve adresi kolayca tarif edebilecek kadar soğuk kanlı olunması da anlatılacak konuların başında gelmektedir.

Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı

Herhangi bir yangın senaryosunda nelerin yapılması gerektiği konusunda detaylı bilgiler verilmektedir. Yangın kaynağını tespit etmek ve müdahale etmeden önce nelere dikkat edilmesi gerektiği eğitimi verilmektedir. Yangın çıkışlarının açık tutulması, tahliye işlemleri, yangın tüpü kullanımı ve yangınla mücadelede söndürme teknikleri konusunda eğitimler verilecektir.

Yangına sebep olabilecek nesneler ve yapıların kontrol edilmesi gereken noktalarının nasıl incelenmesi gerektiği bilgisi aktarılacaktır. 8 saatlik önemli bir konu olan yangın güvenliği anlaşılması gereken konuların başında gelmektedir. Bu nedenle derste anlaşılmayan noktaları eğitmene sormaktan çekinmeyiniz.

Etkili İletişim

12 saat boyunca kursiyerlere aktarılan bilgiler karşılıklı iletişim ve davranışlarının nelere sebep olacağını aktarmaktadır. Çünkü iletişim toplumun temelini oluşturmaktadır. Ayrıca kişilerin yaklaşımlarını, sorunlarını veya taleplerini inceleyip gerektiğinde onların psikoloji üzerinden yaklaşmak gerekse ilgili alana yönlendirme sonucu yardımcı olunmuş olunur.

Son olarak derste amaç insan ilişkisi üzerinden ilerlemektedir. İletişimde olduğunuz kişi ile aynı frekansta olabilmeniz için bilinçli şekilde iletişime geçebilmeniz etkili olacaktır.

Kalabalık Yönetimi

Derste tam olarak 10 saat boyunca kalabalık yönetimi konusu işlenmektedir. Bu konuda birbirleri ile bağlantılı, ortak amaca sahip ve mevcut olan liderleri ile beraber hareket eden gruplara karşı nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği anlatılmaktadır. Ayrıca birbirleri ile ilişkileri geçici olan, geçici olarak aynı heyecanı paylaşan ve ortak bir fikirle hareket eden insanlardan kuruludur.

Nispeten organize olmaksızın (teşliklatsız) fiziksel olarak birbirlerine yakın insanların bir araya toplanması sonucu bu grupların dağıtılması gerçekleşecek bir ayaklanmanın engellenmesine katkı sağlayacaktır.

Kişi Koruma

Kişilerin can ve mal güvenliğinin sağlanması için derslerde terör ve şiddet olaylarında meydana gelebilecek durumlar üzerinde durulmaktadır. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı özel koruma olarak nasıl bir pozisyon alınmalı ve nelere dikkat edilmeli konusunda bilgiler sağlanacaktır. Bireysel koruma ve güvenliğin sağlanması amacıyla korunması gereken kişinin yaşam ve çalışma ortamında fiziki güvenlik tedbirleri alınması yönünde eğitimler verilmektedir.

Terör gruplarınca hedef olarak görülen bireylerin korunması ve güvenliklerinin sağlanmasında amacıyla yakın koruma olarak çalışabilecek olan adaylar bu konuda güvenlik zincirini tamamlayıcı davranışlarını sürdürebilmelidir.

Uyuşturucu Madde Bilgileri

Uyuşturucu madde; birkaç kez kullanıldığı takdirde alışkanlık ve ihtiyaç hali ortaya çıkaran ve mahrumiyeti hallerinde ruhi ve bedeni reaksiyonlar ortaya çıkaran zehirleyici maddelere denmektedir. Uyuşturucuların madde olarak tespiti derslerde konu olarak işlenmektedir. Fakat kişilerin üst aramalarında eğer şüphelendiğiniz bir durum varsa derslerde tanıdığınız maddeler ile bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bilindiği üzere uyuşturucu maddeler; teneffüs yolu, sindirim yolu ve deri altına uygulama ile kullanılmaktadır.

Derste daha farklı maddeleri de tanıma şansı bulacak ve tespit edebileceksiniz. Bu nedenle 2 saatlik derste öğrenemediğiniz konuları sormaya çekinmeyiniz.

Genel Kollukla İlişkiler

Derslerde görev alanı sorumluluğunuzda bulunan alanlarda polis, jandarma veya sahil güvenlik ile nasıl irtibatta olacağınız konularında eğitimler verilmektedir.

Ülke genelinde iç güvenliği sağlamak ve kamu düzenini korumakla yükümlü silahlı kuvvetlerden olan polis, jandarma ve sahil güvenlik ile ilgili ilişkilerin yönetilmesi sağlanacaktır. Polis; belediye sınırları içerisinde, jandarma; belediye sınırları dışında kalan ve henüz polis teşkilatı olmayan yerlerde, sahil güvenlik; deniz, liman ve karasularımızda kamu düzeninin sağlanması ve korunması konusunda görevli ve yetkilidir.

Silah Bilgisi ve Atış

Silah bilgisi ve atış dersimiz 15 saat boyunca kursumuzda işlenecek olup temel silah tanıtımları, kullanım bilgileri, silah muhafazası, silahla nişan alma, silah şarjörü doldurma şeklinde silahı tanıma eğitimleri sağlanmaktadır. Daha sonra bu bilgilerin ardından kalan 5 saatlik eğitim için, 15 saatlik eğitim diliminde alınmış teorik bilginin yerine gerçek poligon ortamında uygulamalı olarak silah atış eğitimleri yapılır.

Üstelik silahlı eğitim kursu 120 saat sürerken, silahsız eğitim kursu 100 saat sürmektedir. Ortalama 15 gün sürmektedir. Ayrıca hergün 8 saatlik eğitimler işlenmekte olup kurs tamamlanıncaya kadar derslere tam katılım sağlanması gerekmektedir.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi