E-Katalog
Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nerede Çalışır

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nerede Çalışır

Silahsız özel güvenlik görevlisinin nerede çalıştığından bahsetmeden önce özel güvenlik görevlisi nedir? ve nasıl özel güvenlik görevlisi olunur? sorularının yanıtlarını vermemiz daha doğru olacaktır. Çünkü özel güvenlik hizmetlerinin tamamı sahada bulunan özel güvenlik görevlileri tarafından sağlanmaktadır.

Günümüde özel güvenlik hizmetine oluşan talep gittikçe artmaktadır. Bu da özel güvenlik sektörünün oluşmasına ve özel güvenlik personellerine duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Bu bağlamda özel güvenlik hizmetine ihtiyaç duyan kişi ve kurumlar öncelikli olarak özel güvenlik şirketi arayışına girmektedir. Özel güvenlik şirketleri ise bünyesinde bulunan personellerinin çeşitli sektör ve alanlarda istihdam edilmesini sağlamaktadır. Ritim Grup, sektörde yer aldığı süre boyunca sayısız özel güvenlik hizmeti sunmuştur. Aynı zamanda çok sayıda kişinin özel güvenlik hizmetlerinde çalışmasına da öncülük etmiştir.

Özel Güvenlik Görevlisi Nedir?

Bir alışveriş merkezine veya bir kuruma girdiğimizde bizleri ilk karşılayan ve yönlendiren kişiler genellikle özel güvenlik görevlileridir. Aynı zamanda yine bu alanlarda olumsuz bir durumla karşılaştığımızda kolluk kuvvetleri gelene kadar bize yardımcı olmaya çalışan kişiler yine özel güvenlik görevlileridir. Özel güvenlikler son zamanlarda özel güvenlik sektörünün gelişmesiyle hayatımızın her alanında karşılaştığımız kişiler haline gelmiştir.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nerede Çalışır

Özel güvenlik görevlisi nedir? sorusunun cevabı ise, özel güvenlik görevlileri sorumluluk alanında bulunan kurum, kişi ve değerli eşyaları korumakla görevlendirilen kişilerdir. Bu kişiler özel güvenlik hizmetlerini gerçekleştirirken 5188 sayılı kanun tarafından sağlanan yetki ve sorumluluklar çerçevesinde hareket etmektedir. Sorumluluk alanları ve sağlanan haklar ise çalıştıkları kurum ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar öncelikli olarak özel güvenlik kursu arayışına girmektedir. Çünkü özel güvenlik eğitimi bu kurslar ve eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Özel güvenlik adaylarının alacakları eğitim, sertifika türüne göre değişiklik göstermektedir. Kişi, silahlı özel güvenlik olmak istediğinde buna yönelik eğitim almaktadır. Eğer kişi silahsız güvenlik olmak istiyorsa eğitim buna göre belirlenmektedir.

Özel güvenlik adayları silahlı veya silahsız fark etmeden 100 saatlik temel güvenlik eğitimi almak zorundadır. Silahlı güvenlik olmak isteyen adaylar ise ek 20 saatlik silah eğitimi almaktadır. Adaylar özel güvenlik kursunu tamamladıktan sonra sınava tabii tutulmaktadır. Adayların başarılı olması için ise 100 soruluk yazılı sınavdan en az 60 puan almaları gerekmektedir. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar özel güvenlik personeli olmaya hak kazanmaktadır.

Özel güvenlik sertifikası, eğitim süreçleri ve sınavda başarılı olma durumları ile ilgili daha detaylı bilgi için Özel Güvenlik Sertifikası için Gereken Eğitim Süresi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ritim Grup, kurulduğu günden bu yana hem özel güvenlik hem de özel güvenlik eğitim hizmetlerini profesyonel şekilde gerçekleştirmektedir. Bu iki hizmeti aynı anda sunan nadir firmalardan olan firmamız, tüm özel güvenlik hizmetlerinde kendi yetiştirdiği personelleri görevlendirmektedir. Bu sayede kursiyerlerimiz sertifikalarını aldıklarında firmamız bünyesinde aktif olarak göreve başlayabilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi Nerelerde Çalışır

Özel güvenlik personelleri özel güvenliğe ihtiyaç duyulan her alanda çalışabilmektedir. Bu bağlamda özel güvenlik hizmeti almak için izni olan tüm kişi ve kurumlar özel güvenlik hizmeti alabilmektedir. Böylelikle özel güvenlik personelleri de özel güvenlik hizmeti alınacak tüm kurum ve kuruluşlarda aktif görev alabilmektedir. Özel güvenlik hizmetleri alınan izne göre silahlı veya silahsız olarak ayrılmaktadır. Bu da çalışacak personellerin seçiminde karar verici unsur haline gelmektedir.

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Nerede Çalışır

Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Çalışma Alanları

Silahsız özel güvenliklerin çalışma alanları silahlı güvenliklere göre biraz daha fazladır. Bunun sebebi silahlı güvenliğe her kişi ve kurum ihtiyaç duymazken silahsız özel güvenliğe çoğu kişi ve kurum tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Silahsız Güvenlik Görevlileri,

 • Site ve Konutlarda
 • Hastanelerde
 • Havalimanlarında
 • Eğitim Kurumlarında
 • Üniversitelerde
 • Fabrikalarda
 • Üretim Tesislerinde
 • Organize Sanayi Bölgelerinde
 • Kamu Kurumlarında
 • Özel Şirketlerde
 • Otellerde
 • Alışveriş Merkezlerinde
 • Organizasyon, Konser ve Etkinliklerde

aktif olarak görev alabilmektedir. Ritim Grup Güvenlik olarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm alanlarda silahsız özel güvenlik istihdamı için profesyonel olarak çalışmaktayız. Bu alanlarda silahsız özel güvenliklere ihtiyaç olduğu gibi silahlı güvenliklere de ihtiyaç olabilmektedir. Böyle durumlarda ilgili kurumun ihtiyacına göre hem silahlı hem de silahsız personel görevlendirilmesi de yapılabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak silahlı güvenlik personelleri banka, özel toplantılar, özel görüşmeler ve önemli kişilerin vip olarak korunmasında da aktif olarak görev almaktadır. Sizler de özel güvenlik görevlisi olmak ve Ritim Grup bünyesinde çalışmak isterseniz bize ulaşabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BLOG
Canlı Destek! Çevrimiçi