E-Katalog
Metal Üst Arama ve X‐Ray Cihazlar

Metal Üst Arama ve X‐Ray Cihazlar

Metal üst arama ve X‐Ray cihazları özel güvenlik alanında ihtiyaç duyulan en temel aygıtlardır. İnsan yoğunluğunun bulunduğu alanlarda; genel olarak alışveriş merkezi, iş alanları, topluma açık alanlar ve binalarda kullanılan ürünlerdir.

Metal üst arama cihazları kişilerin üstlerinde bulunan metal yoğunluğunu ölçmektedir. Bu metalin tehlike durumuna göre renklendirilmesini ve tehlikeyi görevli personele aktaran gelişmiş bir araçtır. Metal üst arama cihazı, güvenlik personelinin, cihazı insan vücudu ekseninde tarama yöntemi ile kullanmasıdır. Bir kişinin üzerine belirli mesafeden tutulduğunda o kişi üzerindeki metal yoğunluğu ölçülmektedir. Aksi durumlarda cihazın güvenlik sistemi çalıştırılarak uyarı vermektedir. Kullanım amacı genel olarak daha güvenli bir yaşam alanı oluşturmak içindir. Ayrıca art niyetli kişilerin belirli alanlara alınmaması konusunda bu tür teknolojik araçlardan faydalanılmaktadır.

X-ray cihazlarının genellikle çok yer almadığı noktalarda el dedektörleri devreye girmektedir. Yalnız metal üst arama cihazı yerine tek seferde detaylıca inceleme yapabilmektedir. X-ray cihazları kişilerin güvenliğini tehdit edebilen veya yasak olan eşyaları kabul etmemektedir. Ayrıca X-ray cihazlarının kullanımı nüfus ve insan yapısının değişmesine bağlı olarak her geçen gün artmaktadır.

Metal Üst Arama ve X‐Ray Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Yıllar öncesinde sadece birkaç alanda kullanılan bu sistemler günümüzde birçok alanda kullanım ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Ayrıca manuel olarak yapılabilen üst arama ve çanta arama işlemleri zaman kaybına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sırada birçok kişi beklemektedir. Sırası geldiğinde tarama işlemine girer. İnsnalar sıkılıp alışveriş yapacaksa bile vazgeçip başka bir alanda alışverişine devam etmek istemektedirler.

Metal Üst Arama Dedektörü

Tüm bunların işletmeler için ticari bir kayıp olduğu söz konusudur. Bu gibi kayıpları ortadan kaldırmak için olabildiğince giriş ve çıkışlarda ki yoğunluğun düşürülmesi gerekir. Bu da manuel arama yerine X-ray cihazları üzerinden tarama yapılarak tehlikeli madde içeren çanta veya şahısları belirli noktaya almak için yeterli olmaktadır. Bu şekilde hem toplumun güvenliğini hem de binanın güvenliği sağlanmış olacaktır.

Manuel yapılan üst arama işlemleri kişileri suçlu psikolojisine ittiği ve üstü aranan insanların agresif tepkiler gösterdiği gözlemlenmektedir. X-ray cihazlarında kişiler temassız kontrol edildiği ve kişilerin çoğu kontrol edildiğini hissetmediği için herhangi bir agresiflik belirtisi göstermeyip görevlilere problem çıkartmamaktadırlar.

Yüksek Güvenlikli X-Ray Cihazları

Yüksek güvenlik gerektiren ortamlarda cihazlar yüksek hassasiyette çalıştırılmaktadır. Bankalar, devlet daireleri, hava limanları gibi yüksek güvenlik önlemi gerektiren ortamlara özel ayarlanmaktadır.

Çantalar için X‐Ray Cihazı

Çanta ve el aletlerin geçtiği X-ray cihazı. Diğer bir model ise kapı türünde üretilen cihazlardır. Yoğunlukları ayarlanabilmektedir.

Bu nedenle kişinin üzerinde hiçbir metal eşyaya izin verilmez. Ancak yüksek güvenlik gerektirmeyen ortamlarda cihazların hassasiyet oranı daha düşüktür. Alışveriş merkezi ve konut girişleri gibi orta düzey güvenlik gerektiren ortamlardaki cihazlar, insanların üzerinden az da olsa metal eşyayı kabul etmek üzere ayarlanmakadır. Metal üst arama ve X-ray cihazları kullanılacakları yerlere göre parça yoğunluğu ayarlanabilmektedir.

Firmamız istediğiniz özelliklere sahip metal üst arama ve X-ray cihazlarını sizlere sunmaktadır. Kişilerin güvenliğini tehdit edebilen her türlü durum karşısında çözüm üreten firmamız sizler için de metal üst arama ve X-ray cihazlarından insan geçişini kolaylaştıran ve kontrol altına alan sistemi sizin için kurabiliriz. Sizin de yukarıda bahsedilen kullanım alanlarında metal üst arama ve X-ray cihazlarına ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Canlı Destek! Çevrimiçi