E-Katalog
Araç Altı Görüntüleme Sistemleri

Araç Altı Görüntüleme Sistemleri

Araç altı görüntüleme sistemleri güvenliğe en çok ihtiyaç duyulan noktalarda bulunmaktadır. Bu nedenle genellikle askeri ve kamu – kurum kuruluşlarında güvenliği tehdit edebilen unsurları önleme amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistemler araç altına gizlenmeye müsait alanlara yerleştirilen patlayıcı maddelerin tespitini sağlar. Ayrıca bir bombalı, ateşli saldırı sonucu can kaybına neden olabilme ihtimali olan tehlikeleri önlemektedir. Bu tür kötü amaçlı davranışların tespitinin yerinde hızlı çözümü için araç altı görüntüleme sistemleri kullanılmaktadır.

Oldukça gelişmiş bir altyapı ile donatılan bu yapı birçok güvenlik sistemi ile ortaklaşa çalışabilmektedir. En önemli faydalarından birini söyleyecek olursak herhangi bir saldırısı ve terör örgütlerince tehlike içerebilen davranışların engellenmesidir. Ayrıca çalıntı araçların tespitinin kolayca yapılabilmesine destek sağlayan sistemlerden biridir.

Araç Altı Görüntüleme Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Araç altı görüntüleme sistemi çalışırken sistemin üzerinden geçen aracın yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörler ile taranarak görüntünün güvenlik birimlerinin ekranına aktarılması ile görüntü aktarma sürecini tamamlamaktadır. Ayrıca bir bölgeye giriş ve çıkış yapılan kapılardan araçların tanıma cihazından geçmesi birçok tehlikeyi önleyebilmesi yeterli sebeplerin başında görülmektedir. Ayrıca araçların daha önceki çekilen fotoğrafları ile karşılaştırma yapılıp araç altındaki farklılıkları tespit etmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle araçların altlarına takılabilen herhangi bir tehlike unsuru aynı aracın önceki fotoğrafları ile karşılaştırılmaktadır. Bu farklılıklar gözetilerek gerekli müdahale yapılmalıdır.

Araç altı görüntüleme sistemi

Bu nedenle sistem otomatik olarak insan gözünden ayrı bir şekilde inceleyip farklılıklar için uyarı verecektir. Birçok alanda el dedektörü şeklinde araba altı aynası kullanılmaktadır. Çok öncelerden kullanılan bu sistem günümüz teknolojisi ile birlikte daha kolay takip edilebilir yapılarda kullanılmaktadır. Ayrıca raporlanıp karşılaştırmalar yapabilmesi sebebiyle geçmiş kayıtları gösteren yapıda çalışmaktadır. Bu da hem insan gözünden kaçabilecek noktaların ortadan kalkmasına hem de kullanılan teknoloji ile çok daha hızlı şekilde müdahaleler yapılabilmesi demektir.

Bu teknolojide aracın bir bölgeye giriş noktasında herhangi bir güvenlik görevlisi bulundurulmamaktadır. Çünkü bu sistem herhangi bir güvenlik personeline bağlı değildir. Dilerseniz 200 mt ileriden gelen aracı karşılayabilirsiniz. Bu nedenle size uzakta olan bir aracın alt tarafını anlık olarak görüntüleyebilme ve tehlikeleri önceden öğrenme imkanı sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra yoğunluğun fazla olduğu bölgelerde araç kontrollerinin hızlı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olan görüntüleme sistemleri yine güvenlik konusunda ön plana çıkmaktadır. Plaka okuma ve kontrol etmede de bu sistemlerin faydası büyüktür.

Araç Altını Görüntüleyen Sistemler Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç altı görüntüleme sistemleri insan yoğunluğunun olduğu noktalarda kullanılmaktadır. Ayrıca;

  • Askeri alanlarda,
  • Emniyet görevlilerini ve binalarında,
  • Alışveriş merkezlerinde,
  • İş alanları ve plazalarda
  • Devlet kurumlarında
  • Hastanelerde,
  • Nükleer santrallerde,
  • Okullarda,
  • Büyük otoparklarda.

Çünkü insan sağlığı ve güvenliği her şeyden önce o kurumun sorumluluğundadır. Bu nedenle gelişmiş teknolojik cihazlar yardımıyla güvenli bir ortam sunmak oldukça mümkündür. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kullanılan araç ve gereçlerinde tamamı değişmektedir. Bu sebepten dolayı eski araç görüntüleme sistemleri artık tarih oldu. Günümüz şartlarında ihtiyacı karşılamada zorluk yaşatmasına bağlı olarak siz de araç altı güvenlik sistemleri talep ederek güvenliğinizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Hemen bize hizmet talep formumuzdan ulaşıp gün içinde teklifinizi alabilirsiniz.

Canlı Destek! Çevrimiçi