E-Katalog
Fiber Optik Sistemler

Fiber Optik Sistemler

Fiber optik sistemler ışık sinyalinin gönderildiği camdan veya plastikten imal edilmektedir. Ayrıca çekirdek kısmı ve çekirdek üzerine uygulanan özel akrilik kaplama neticesinde istenilen renklerde kaplanmaktadır. Duruma göre gevşek ve sıkı tüpler içerisine yerleştirilen, dayanıklılığı korumak adına cam elyaf ve kevlar maddeleri ile güçlendirilip koruyucu bir katman oluşturulan kablo sistemidir.

Fiber optik kablolar, veri göndermek için ışık sinyallerini kullanırlar. Eski tür bir yöntem ve hala kullanımda olan elektrik sinyallerinin yerine artık fiber kurulumları yapıldığını söyleyebiliriz. Fiber optik kablo, bir elektrik kablosuna benzer, ancak ışığı taşımak için kullanılan bir veya daha fazla fiber optik içeren bir kablo türüdür.

Fiber Optik Sistemler Nerede Kullanılmaktadır?

Çevresel faktörlerden etkilenmeden ışın transferini oldukça yüksek hızda gerçekleştiren fiber optik kablolar hızınızı maksimuma çıkarmaktadır. Bunun etkisi fiberi başarılı bir tercih olarak görmemize teyit eder niteliktedir. Peki bu fiber optik kablolar nerelerde kullanılmaktadır?

Fiber Optik Kablo Sistemi

Kapalı devre televizyon sistemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca veri iletiminde, LAN & WAN ve multimedya uygulamalarında, santraller arası bağlantılarda ve aktif ağ cihazlarının yüksek hızlarda birbirine bağlanmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda mesafe olarak uzak olan cihazların birbirlerine bağlanması sürecinde de kullanılmaktadır.

Çoğu yerde gördüğümüz reklam panolarında, tıp sektöründe ve bu alandaki kullanılan cihazlarda, nükleer enerji santrallerinde, elektriksel olarak gürültünün çok olduğu düşük hızlı alanlarda ve ayrıca bir noktadan diğer bir noktaya güvenlik gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır.

Fiber Optik Sistemlerin Avantajları

Fiber optik sistemler geniş bir yaygınlaşmasıyla ağı ile birlikte kuruluşların elde etmek istediği faydayı sağlamaktadır. Alınan ve gönderilen verinin kaliteli ve hızlı bir şekilde aktarılması en temel taleplerden biri olmaktadır. Fiber kablolar yapılarındaki üretim genetiği dahilinde elektrik iletkenliğine sahip değildir. Yani dışarıdan herhangi bir kötü etki almadığından dolayı kablolarda zamanla performans kaybı yaşanmayacak ve veri transfer sürecinde optimum düzeyde çalışma sağlanacaktır.

Fiber Optik Sistemler

Bunun yanı sıra optik kabloların ön plana çıkan özelliklerinden biri de kolay kurulabilen yapıda olmalarıdır. Fiber optik kablolar uçucu, sıvı ve gazların bulunduğu ortamlarda yüksek dayanıklılık göstermektedir. Ayrıca fiber optik sistemler patlama, yangın ve elektrik kaçağı gibi durumlara karşı etki göstermemektedir. Bu nedenle patlama ve yangın çıkarmaz. Taşınması da oldukça kolay olan bu kablolar montaj yapılırken de yormamaktadır.

Her Yere Fiber Kablo Sistemi Çekmeye Hazırız

Ritim Grup olarak iş ortaklarımıza daima yüksek kalitede teknolojik çözümler sunarız. Fiber optik kablolar kullanım alanı ve yapısı itibariyle ciddi seviyelerde yüksek hız sağlamaktadır. Bu nedenle her alanda bu kablo sistemi ile internet hızının en üst sınırlarını görebilirsiniz.

Projelendirme aşamasından uygulama aşamasına varana değin her hususu incelikle değerlendiriyoruz. Bütçeleme konusunda iş ortaklarımızı düşünerek adımlar atıyoruz. Ayrıca en uygun çözümlerle size hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Siz de Ritim Grup kalitesinden faydalanıp yüksek hıza ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Deneyimli personelimiz ihtiyaç ve taleplerinizi en doğru şekilde algılayarak en doğru çözümleri sunacaktır. Sizin de yukarıda bahsedilen kullanım alanlarında fiber optik sistemlere ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Canlı Destek! Çevrimiçi