E-Katalog
Şifre, Kart, Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleri ‐ (PDKS)

Şifre, Kart, Parmak İzi ve Yüz Tanıma Sistemleri ‐ (PDKS)

PDKS kelime anlamı olarak personel devam kontrol sisteminin açılımıdır. Programın temel amacı personellerin iş yerine giriş ve çıkış zamanlarının kayıt altına alınmasıdır. Ayrıca mesai hesaplama, izin ve rapor takibi gibi imkanlar da sunmaktadır. Biz bunları iki farklı şekilde değerlendiriyoruz. İlk olarak personelin PDKS üzerinde kayıtlarının yapılması ve bu kayıtlar neticesinde personelin işlem gerçekleştirmesidir.

PDKS – Personel Devam Kontrol Sistemleri

PDKS sadece parmak okuma sistemi değildir. Ayrıca içinde şifreli, kart okuma ve yüz tanıma sistemi bulunan bir arayüzdür. Bazı ekstra güvenlik alanlarına girişte iris tanıma özellikli cihazlar da kullanılabilmektedir. Bu şekilde hem şifreli hem kartlı dilerseniz parmak izi veya yüz hatlarınızdan cihazlar sizi tanır. Girmeniz gereken alanlara yetkilendirildiyseniz girişiniz cihaz tarafından onaylanmaktadır.

Sisteme kayıt yapıldıktan sonra kişilerin bilgileri hafızalarda depolanmaktadır. Güvenlik odasına girmek isteyen bir kişinin giriş tanımında bu alana gireceği yönünde aktifleştirme yapılmışsa kişiye kapının açılması sağlanmaktadır. Eğer güvenlik alanına girmeye yetkili bir kişi değilse kişinin yüz hatlarını tanımadığından dolayı kapıları açmayacaktır.

PDKS - Personel Devam Kontrol Sistemleri

Birçok modelde giriş yapmak isteyen kişinin yüzünün fotoğrafı çekilmektedir. Yüz tanıma sisteminde kayıtlı olmayanlar giriş için bu yöntemi kullanıyorsa kişilerin görüntüsü alınıp sisteme kaydedilmektedir. Kaydedilen bu görüntü sistem yöneticisine iletilir. Giriş yetkisi olmayan biri, kapıdan giriş yetkisi varmış gibi girmeye çalıştığında tespit edilmiş olur. Sistem tanıdığı yüz hattının sistemde karşılığını buluyorsa kapıların açılmasına izin verir. Eğer yüz hattı tanınmıyorsa kişi şifre, kart veya parmak izi ile girişler yapabilmektedir. Yalnız bu giriş seçenekleri kullanıcılar için aktif edilmişse bunları deneyebilmektedir.

PDKS Neden Kullanılmalıdır?

Güvenliğin yaşam alanımızın her alanda gerekli olduğunu bildiğimiz için bir dizi önlemler alırız. Bunlar insanların en yoğun giriş yaptığı alanlar, güvenlik odaları, sistem odaları ve özel çalışma alanlarıdır. Bu tür odalara istenmeyen kişilerin giriş yapabilmesinin engellensi gerekmektedir. Bu önemli bir projede güvenlik zafiyeti oluşmaması ve farklı tehlikeleri yaşanmaması için uygulanan bir prosedürdür. Bu nedenle konutlara, plazalara ve fabrikalara giriş çıkışlarda bu sistem kullanılmaktadır.

Personellerin giriş ve çıkış yaparken kullandığı bu cihazların çalışma saati ve mesaisini sisteme tanımlamaktadır. Ayrıca özel günlerde, tatillerde, personelin almış olduğu raporlarda, izin günlerini hesaplamak ve maaşı hesaplayabilme amacıyla kullanılmaktadır.

personel devam kontrol sistemi parmak okuyucu

Kişilerin yoğun olarak çalıştığı fabrikalarda hangi işçinin gelip gelmediği ve o gün saat kaçta çıktığını kaydı bu teknoloji kullanılmasa anlamak zor olacaktır. Çünkü kamera kayıtları izlenerek yada çıkış defterine imza ve saat yazarak tespit edilebilirdi. Bu da oldukça zor, doğruluğu mümkün olmayabilen ve meşakkatli bir yöntem olacaktı. Bu nedenle PDKS ile kişilerin şifre, kart veya parmak izi gibi ya da gelişmiş yüz tanıma sistemlerinde kontrol ve devamlılıklarını takip edebilmektesiniz.

Sadece personel takibi değil aynı zamanda ziyaretçi girişinin ölçülebilmesi ve raporlanabilmesi için de kullanılmaktadır. Bu nedenle işçiler parmaklarını tanıtıp giriş yaparken ziyaretçiler danışmadan alacakları ziyaretçi kartı ile bir bölgeye giriş yapabilmektedir.

PDKS Nerelerde Kullanılır?

İş merkezlerinde, fabrikalarda, bankalarda, üniversitelerde, yemekhanelerde ve konut girişlerinde kullanılmaktadır. Kişilerin can ve mal güvenliğini korumak adına birçok alanda şifreli, kartlı veya yüz tanıma sistemi ile tercih edilebilmektedir. İşyerlerinde parmak, yüz tanıma veya kart okutma, farbrikalarda kartlı veya parmak okuma, üniversitelerde parmak ve kart okuma, yemekhanelerde kart okuma ve konutlarda kartlı veya şifreli geçiş sağlanmaktadır.

Firmamız istediğiniz özelliklere sahip PDKS sistemlerini sizlere sunmaktadır. Dilerseniz bir iş yeri veya bir eğitim kurumunuz olsun hiç fark etmez. Hemen bir personel devam kontrol sistemi oluşturun. Bu konuda uzman kadrosu ve profesyonel ürünleriyle sizlere tam destek sağlayan Ritim Grup ile irtibata geçin.

Canlı Destek! Çevrimiçi