E-Katalog
Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, olası bir yangın durumunun henüz başlangıcı sırasında algılanması ile birtakım uyarıcıların devreye girmesi sonucu kişileri haberdar ettiği bir sistemdir. Yüksek fayda barındıran ve insan hayatını riske atmadan önlemler almayı hedefleyen bu sistem, ev, ofis, fabrika, okul, hastane ve AVM gibi insanların kalabalık olduğu alanlarda kullanımaktadır.

Yangın alarm sistemi, yürürlükteki yangın yönetmeliği ve ilgili standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır. Binalarda farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çok çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Günümüzdeki teknolojik bina ve bölgelerde insanlar yangın algılama sistemleri ile korunmaktadır.

Yangın alarm sistemlerinde yangını algılayan dedektörler, ikaz veren sinyal ve söndürmek üzere planlanan unsurlar bulunmaktadır. Gerçekleşecek herhangi bir yangın esnasında tüm sistemi etkinleştiren iki farklı çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi konvansiyonel diğeri ise adresli sistem olarak bilinmektedir.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Genel olarak uygun maliyetleri hem de kolay kurulumları sayesinde küçük çapta en çok kullanılan yangın alarm sistemlerinden biridir. Ayrıca algılama ve erken uyarı sistemleri mevcuttur. Bir bölgede en fazla 20 adet dedektör ile kullanılmaktadır. Sistem dedektör bazında değil bölge (zone) bazında uyarı vermektedir. Bu şekilde yangının oluştuğu bölgeyi tespit etmek oldukça kolay olacaktır.

Olası yangın durumunda amaç yangını södürmek değil alanı tahliye etmektir. Bunun için de gerekli olan ikaz ve uyarıları yapıp ortamın hızla boşaltılmasını sağlamak gerekmektedir. Bu nedenle yangın anında ortamın hızla boşaltılması aynı zamanda maddi ve manevi kayıpların önüne geçmektedir.

Yangın alarm sistemleri

Geleneksel sistemde uyarı ekipmanları kullanılsa da bu sistemlerde hangi unsurun ikaz verdiği ile ilgili bir tespitte bulunmak mümkün olmaz. İkaz sadece bölge olarak tespit edilebilir. Bu nedenle konvansiyonel sistemin fonksiyonel özellikleri daha sınırlıdır.

Konvansiyonel yangın ve alarm sistemleri en çok ufak ya da orta ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir. Konvansiyonel yangın algılama sistemi bağlantıları yapılırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Hangi sistem olursa olsun her sistemde öncelikle bağlantı şeması hazırlanmalıdır. Bu şekilde tam da şemaya göre sistem kurulumu yapılmalıdır. Kurulum için hazırlanan bağlantı şeması, sistemin eksiksiz, kolay ve hatasız olarak uygulanabilmesini sağlayacaktır.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemler özellikle orta ve büyük tipte işletme veya yapılar için, yangının nereden geldiğini noktasal bazda belirleyebilmekte kullanılır. Büyük yapılarda yangının hangi dedektör veya detektörlerden geldiği hızlıca tespit edilebilmektedir. Buna uygun olarak alınan aksiyon hayati önem taşımaktadır. Adresli yangın alarm sistemlerinin en temel özelliğinden biri sistemde kullanılan tüm bileşenlerin her birinin özel bir adrese sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde ana kontrol paneli ile irtibat halidedir. Optik, ışın tipi, sıcaklık ve multisensör dedektörler ile yangın hızlı ve etkin bir şekilde algılanır.

Bu sayede sistemde tüm dedektörlerin anlık durumu ile ilgili bilgi alınabilir. Fonksiyonellik açısından da adresli yangın alarm sistemleri, konvansiyonel ürünlere göre çok daha esnektir. Farklı senaryolar ile sistem tasarlamaya imkân verir.

Orta ve büyük ölçekli ve kapalı sistemlerde yoğun olarak kullanılan adresli yangın alarm sistemleri, günümüzde yoğun talepte bulunulan yöntem olmaktadır.

Alarm Sistemlerinin Faydaları

Hayatımızı kolaylaştırmak ve güvenliği sağlamak adına birçok fayda sunan yangın alarm sistemlerinin genel olarak bizlere faydasından bahsedelim.

  • Caydırıcılık açısından suçun engellenmesi
  • Tehlikeli durumun yetkili birime veya kişiye bildirilmesi
  • Güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunması
  • Yangının hangi bölge veya alanda çıktığının tespiti
  • Alanın acil boşaltıması için uygulanan uyarı sistemi
  • Mal ve can kaybına uğramamak için uyarı sistemi
  • Elektrik kesintisine karşı korumaya devam etmesi
  • Gaz kaçağı, duman ve su baskınlarına tespit sistemi

Firmamız istediğiniz özelliklerde yangın alarm sistemi sağlamaktadır. Kişilerin, firmaların veya kuruluşların can ve mal güvenliğini tehdit edebilen her türlü durum karşısında çözüm üreten firmamız sizler için de hayatı kolaylaştıran ve kontrol altına alan sistemler oluşturmaktadır. Sizin de yukarıda alanlarda kullanıldığı üzere yangın alarm sistemlerine ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Canlı Destek! Çevrimiçi